ESTIEM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management) to jedyna ogólnoeuropejska organizacja zrzeszająca studentów kierunków Inżynierii Produkcji i Zarządzania (IEM). Jej głównym celem jest zwiększenie komunikacji i współpracy między studentami i instytucjami technologii w Europie. Początki ESTIEM sięgają 1990 roku, kiedy to główną ideą tego przedsięwzięcia stało się wsparcie i tworzenie powiązań wśród studentów IEM. Obecnie ESTIEM posiada 79 grup lokalnych znajdujących się w 31 europejskich krajach, posiada ponad 8 000 członków i dotarcie do 60 000 studentów kierunków Inżynierii Produkcji i Zarządzania w całej Europie. Priorytetem działań organizacji jest szerzenie stosunków i umacnianie więzi wśród studentów Inżynierii Produkcji i Zarządzania.

Historia[edytuj]

Organizacja ESTIEM została założona w 1990 roku w Berlinie przez kilku studentów IEM z czterech różnych krajów. Pierwszy statut został podpisany przez 14 uniwersytetów z 7 krajów. Od 1995 roku ESTIEM jest oficjalnie zarejestrowany jako organizacja studencka w Eindhoven, zgodnie z prawem holenderskim.

Struktura[edytuj]

W rozumieniu prawa członkami ESTIEM są grupy lokalne (LG) z całej Europy. Są one niezależnie funkcjonującymi lokalnymi stowarzyszeniami studenckimi, aktywnie uczestniczącymi w przeprowadzaniu działań zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim. Wszystkie te grupy związane są wyłącznie z Inżynierią Produkcji i Zarządzaniem (IEM), tworząc tym samym silną sieć studentów IEM na starym kontynencie.

ESTIEM kierowany jest przez Zarząd ESTIEM, którego członkowie wybierani są podczas Walnego Zgromadzenia Rady jesienią każdego roku. ESTIEM Board (czasem określane jako Zarząd Centralny) składa się z Prezesa ESTIEM i pięciu wiceprezesów (Administracja, Public Relations, Aktywność, Finanse i Edukacja). Pracę zarządu wspomaga 7 komitetów oraz liderzy poszczególnych projektów.

Członkowie[edytuj]

ESTIEM obecny jest w 31 krajach w całej Europie:

 • Austria (2 grupy lokalne - Wiedeń, Graz)
 • Belgia (1 grupa lokalna - Bruksela)
 • Bułgaria (1 grupa lokalna - Sofia)
 • Chorwacja (1 grupa lokalna - Zagrzeb)
 • Cypr (1 grupa lokalna - Famagusta)
 • Estonia (1 grupa lokalna - Tallinn)
 • Finlandia (5 grup lokalnych - Helsinki, Lappeenranta, Oulu, Tampere, Vaasa)
 • Francja (2 grupy lokalne - Grenoble, Lyon)
 • Niemcy (14 grup lokalnych - Aachen, Berlin, Braunschweig, Bremen, Darmstadt, Dortmund, Drezno, Hamburg, Ilmenau, Kaiserslautern, Karlsruhe, Monachium, Paderborn, Siegen)
 • Grecja (1 grupa lokalna - Chios)
 • Węgry (1 grupa lokalna - Budapeszt)
 • Włochy (3 grupy lokalne - Mediolan, Calabria, Catania)
 • Macedonia (1 grupa lokalna - Skopje)
 • Holandia (3 grupy lokalne - Eindhoven, Enschede, Groningen)
 • Łotwa (1 grupa lokalna - Ryga)
 • Litwa (1 grupa lokalna - Wilno)
 • Norwegia (1 grupa lokalna - Trondheim)
 • Polska (5 grup lokalnych - Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz)
 • Portugalii (4 grupy lokalne - Aveiro, Lizbona, Porto, Coimbra)
 • Rumunii (2 grupa lokalna - Bukareszt, Târgu Mureș)
 • Rosja (2 grupa lokalna - Sankt Petersburg, Moskwa)
 • Serbia (2 grupy lokalne - Belgradzie, Nowym Sadzie)
 • Hiszpania (3 grupy lokalne - Sewilla, Madryt, Barcelona)
 • Słowenia (1 grupa lokalna - Kranj)
 • Szwecja (5 grup lokalnych - Göteborg, Linköping, Lulea, Lund, Sztokholm)
 • Szwajcaria (1 grupa lokalna - Zurich)
 • Turcja (7 grup lokalnych - Ankara-Bilkent, Ankara-METU, Stambuł-Bogazici, Stambuł-ITU, Stambuł-Yildiz, Izmir, Izmir-Ekonomiczny)
 • Ukraina (1 grupa lokalna - Kijów)
 • Wielka Brytania (1 grupa lokalna - Cambridge)

Projekty[edytuj]

Działania ESTIEM obejmują wymiany, konferencje, case study, szkolenia, wykłady i warsztaty.

T.I.M.E.S[edytuj]

The Tournament In Management and Engineering Skills (TIMES) jest dziś uważany za największy ogólnoeuropejski case study dla studentów Inżynierii Produkcji oraz Zarządzania. To prestiżowe, wysoko cenione wydarzenie jest sztandarowym projektem ESTIEM w całej Europie.

Turniej zorganizowany został z powodzeniem po raz osiemnasty w 2011 roku. Co rocznie przyciąga on około 250 zespołów. Przejście przez dwie rundy kwalifikacji wymagane jest do ubiegania się o miejsce w TIMES Final, który odbywa się za każdym razem w innym miejscu w Europie. Przed odbyciem się tego ostatecznego etapu wszyscy uczestnicy biorą udział w lokalnych kwalifikacjach na swoich uczelniach macierzystych. Zwycięska drużyna jest następnie dopuszczona do udziału w jednym z sześciu półfinałów, które organizowane są w całej Europie. Ostatecznie w finale spotykają się zwycięskie zespoły z każdego półfinału, żeby wyłonić „Studentów Roku IEM” w Europie.

Europejskie case study TIMES zostało stworzone w 1994 roku przez Andreasa Swahn’a, wiceprezesa Aktywności dla ESTIEM, który został liderem projektu, po tym jak uczestniczył w konkursie CHAMP (Challenge in Management Perspectives) organizowanym w London School of Economics w 1993 r. Po raz pierwszy półfinały TIMES odbyły się w Sztokholmie (Szwecja), Braunschweigu (Niemcy), Lizbonie (Portugalia) i Petersburgu (Rosja). Finał zorganizowany został w Eindhoven (Holandia), a zespół ze Sztokholmu został pierwszym laureatem turnieju. Pierwszy case study związany był z LKAB i procesami produkcji stali. Case study z półfinału był z Ericsson Mobile i optymalizacji inwestycji dla mobilnych masztów. Finał w Eindhoven składał się z dwóch case study. Pierwszy pochodził z Port Rotterdam, a drugim zorganizowany został we współpracy z Philips Electronics. Zasięg TIMES obecnie to 45 000 studentów pochodzących z 64 uczelni w 26 krajach. Około 250 drużyn rywalizuje o tytuł „Studenci roku IEM".

Vision[edytuj]

Vision

Vision jest ogólnoeuropejskim seminarium mającym na celu omówienie tematów związanych z IEM wśród studentów i pracowników naukowych.

Vision oferuje seminaria, wykłady, warsztaty i case study, organizowane przez profesorów, biznesmenów i innych pomocników. Ponadto w trakcie trwania Vision odbywają się liczne wizyty w firmach, szkolenia, dyskusje i integracje osób biorących udział w seminarium. Spotkania te nie koncentrują się jednak wyłącznie na problemach akademickich. Dodatkowym celem jest podniesienie świadomości kulturowej uczestników, poznanie nowych miast i nawiązanie kontaktów. Vision z 2010/11 „Przywództwo przez okres zaangażowania” został zorganizowany w ścisłej współpracy z zespołem naukowców z Uniwersytetu Aalto w Helsinkach.

ESTIEM Summer Academy[edytuj]

ESTIEM Summer Academy zostało powołane, aby zintegrować studentów w okresie wakacji i zachęcić ich do prowadzenia otwartych dyskusji, pracy w grupie, debat i prywatnej nauki z mentorem. Rozmawiając, ucząc się i przebywając ze studentami z całego świata, wszyscy uczestnicy pracują nad nowymi pomysłami i otwierają się na perspektywy, nie tylko w swoim zawodzie, ale także na inne kultury. Dodatkowo, podczas dwóch tygodni trwania tej akademii, każdy uczestnik pisze krótką pracę. Prace te są następnie zebrane i opublikowane na stronie ESTIEM. Od roku 2003 r. Summer Academy organizowane jest pod kierunkiem prof. Dietricha Brandt’a oraz prof. Jima Platts’a z Uniwersytetu w Cambridge.

ESTIEM Magazine[edytuj]

ESTIEM Magazine jest publikowany dwa razy w roku, obecnie w nakładzie 10.000 egzemplarzy. Obejmuje on główne tematy z zakresu Inżynierii Produkcji i Zarządzania, a także różne artykuły o przeszłych lub nadchodzących wydarzeniach ESTIEM. Zawiera także teksty studentów, profesorów i ekspertów, którzy pragną aktywnie wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Dzięki reklamom dołączanym do artykułów, zewnętrzna firma może zaprezentować się w kontekście zagadnień związanych z Inżynierią Produkcji i Zarządzaniem. Magazyn dystrybuowany jest do wszystkich grup lokalnych w krótkim czasie po każdym Walnym Zgromadzeniu.

Student Guide[edytuj]

Student Guide dostarcza studentom informacji, które pomagają im w trakcie pobytu za granicą. Osiąga się to poprzez skoncentrowanie się na trzech głównych elementach życia codziennego studenta:

 • Informacje o studiowaniu (np. terminy, informacje o kursach)
 • Informacje praktyczne (np. zakwaterowanie, koszty utrzymania)
 • Inne zajęcia (np. organizacje, kluby nocne, sport)

Europe3D[edytuj]

Europe3D jest 5-dniowym wydarzeniem, podczas którego uczestnicy otrzymują ogólny obraz kraju goszczącego ich. Szczególny nacisk położony jest na cechach narodowych, polityce i gospodarce. Dla lepszego zrozumienia podstawowych parametrów lokalnych, jakie istnieją w państwach europejskich, brane są pod uwagę również różnice kulturowe. Wykłady prowadzone są przez ekspertów ze świata polityki, nauki i gospodarki, dostarczając uczestnikom wiedzę teoretyczną. Z drugiej strony, celem jest integracja osób aktywnie uczestniczących w tym seminarium.

BrainTrainer[edytuj]

BrainTrainer jest projektem mającym na celu rozwój umiejętności przywództwa, prezentacji, biznesowych oraz tzw. human skills poprzez szkolenia zawodowe trwające jeden lub dwa dni. Celem projektu jest trenowanie i rozwój uczestników w kierunku bardziej profesjonalnym, który pomoże im w przyszłej karierze.

BrainTrainer trwa zwykle 6-7 dni i zawiera od trzech do czterech szkoleń koncentrujących się na różnych umiejętnościach biznesowych: komunikacja, prezentacja, negocjacje, zarządzanie zespołem, komunikacja biznesowa, retoryka, rozwiązywanie case study, zarządzanie projektami i wiele innych. Szkolenia te prowadzone są przez profesjonalnych trenerów lub członków ESTIEM, którzy mają liczne doświadczenia z dziedziny biznesu. Oprócz wiedzy teoretycznej nacisk położony jest także na uczenie się przez działanie zgodnie z zasadami, kiedy to uczestnicy mogą wykazać się zaangażowaniem i wiedzą, dostosowując je do rzeczywistych sytuacji biznesowych.

Business Booster[edytuj]

Business Booster jest jednym z najnowszych projektów prowadzonych przez ESTIEM. Projekt ten skupia się na rozwijaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, kreowania własnego biznesu i wprowadzaniu go w życie. Business Booster tworzy środowisko przyjazne tworzeniu więzi między aktualnymi członkami organizacji a Alumnami(absolwentami). Oferuje firmom ‘junior consultancy’, w zakresie Zarządzania a także szeroko pojętej Produkcji.

Linki zewnętrzne[edytuj]