ET (felgi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ET, inaczej offset – współczynnik odsadzenia felgi. Jeden z trzech podstawowych, obok rozstawu śrub i średnicy otworu centralnego, parametrów montażowych felgi. Oznacza on odległość w poziomie pomiędzy płaszczyzną montażu felgi (przylegania felgi do piasty) a płaszczyzną symetrii felgi.

Parametr ten jest bardzo ważny ze względu na jego wpływ na optymalne rozmieszczenie koła samochodowego w nadkolu. Gdy wartość ET zmniejsza się, felgi wystają bardziej na zewnątrz (mniejsza odległość powierzchni montażowej felgi od piasty). Zwiększenie ET powoduje natomiast umiejscowienie koła bardziej wewnątrz nadkola (większa odległość powierzchni montażowej felgi od piasty). Odpowiedni dobór omawianego parametru gwarantuje, że koło nie będzie obcierało o rant błotnika albo elementy zawieszenia/układu kierowniczego nawet przy maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu auta.

W przypadku felg stalowych parametr ten jest niezmienny dla danego modelu samochodu i zawsze zgodny z fabrycznym. Może się on natomiast zmieniać dla felg aluminiowych. W przypadku tych felg wpływ na wielkość ET mają takie czynniki jak kształt ramion, szerokość i średnica felgi. Dobór tych felg do danego modelu samochodu powinien zawsze odbywać się zgodnie katalogiem aplikacyjnym producenta obręczy aluminiowych. ET dla każdej felgi jest dobierane indywidualnie przez jej producenta na podstawie testów konkretnej felgi na konkretnym modelu samochodu i gwarantuje bezpieczne użytkowanie pojazdu.