Earl Boyea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Earl Alfred Boyea)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Earl Boyea
biskup Lansing
Herb Earl Boyea In manus tuas
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 10 kwietnia 1951
Pontiac
biskup Lansing
Okres sprawowania od 2008
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Prezbiterat 20 maja 1978
Nominacja biskupia 22 lipca 2002
Sakra biskupia 13 września 2002
Sukcesja apostolska
Konsekrator Adam Maida
Współkonsekratorzy Timothy Broglio
Thomas Tobin

Earl Alfred Boyea (ur. 10 kwietnia 1951 w Pontiac, Michigan) – amerykański duchowny katolicki, biskup Lansing w metropolii Detroit.

Kształcił się m. in. w Sacred Heart Seminary High School gdzie uzyskał dyplom z historii. Przygotowania do kapłaństwa podjął w Rzymie w Kolegium Ameryki Płn., ukończył tam również Uniwersytet Gregoriański w 1976. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk pomocniczego biskupa Detroit Josepha Imescha w dniu 20 maja 1978. Służbę duszpasterską dzielił z pracą naukową. W roku 1980 uzyskał licencjat z teologii na Gregorianum. W roku 1987 ukończył wydział historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Ameryki. W latach 90. był wykładowcą kilku uczelni, jak również rektorem Pontifical College Josephinum w Columbus. Jest autorem wielu publikacji historycznych, dotyczących historii lokalnego Kościoła, jak również stanu Michigan.

22 lipca 2002 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego Detroit ze stolicą tytularną Siccenna. Sakry udzielił mu kardynał Adam Maida. Zarządzał początkowo południową częścią archidiecezji, a następnie płn.-wsch. 27 lutego 2008 papież Benedykt XVI mianował go ordynariuszem Lansing, diecezji sąsiadującej z archidiecezją Detroit. Jest m. in. członkiem Amerykańskiego Katolickiego Stowarzyszenia Historycznego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Carl Mengeling
Template-Bishop.svg Biskup diecezji Lansing
od 2008
Template-Bishop.svg Następca
-