Earl Warren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Earl Warren
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 marca 1891
Los Angeles
Data i miejsce śmierci 9 lipca 1974
Waszyngton
14. Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych
Okres od 5 października 1953
do 23 czerwca 1969
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Fred M. Vinson
Następca Warren Earl Burger
30. Gubernator stanu Kalifornia
Okres od 4 stycznia 1943
do 5 października 1953
Poprzednik Culbert Olson
Następca Goodwin Knight
Kandydat Partii Republikańskiej na urząd wiceprezydenta
w 1948 (porażka)
Poprzednik John W. Bricker
Następca Richard Nixon
podpis
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

Earl Warren (ur. 19 marca 1891 w Los Angeles, zm. 9 lipca 1974 w Waszyngtonie) – amerykański polityk i prawnik; prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Urodzony w Los Angeles Warren był synem emigrantów ze Szwecji i Norwegii. Ukończył prawo na uniwersytecie w Berkeley. I tak zaczęła się jego kariera prawnicza.

Pełnił funkcję prokuratora okręgu Alameda. Politycznie wiązał się z Partią Republikańską, z której ramienia został wybrany w roku 1942 gubernatorem swego rodzinnego stanu. Warto też dodać, iż należał do liberalnego skrzydła swej partii, co znalazło potem wyraźne odbicie w jego działalności w Sądzie Najwyższym.

Podczas wyborów prezydenckich w roku 1948 jego kolega-gubernator z Nowego Jorku Thomas Dewey mianował Warrena swym kandydatem na urząd wiceprezydenta. Ale republikanie wówczas przegrali na rzecz demokratów Harry’ego Trumana i Albena Barkleya.

W roku 1953, po śmierci dotychczasowego prezesa (chief justice) SN Freda Vinsona, prezydent Dwight Eisenhower mianował Warrena jego następcą.

Jako szef władzy sądowniczej USA Warren prowadził politykę liberalną (w znaczeniu amerykańskim; tj. lewicową jak na tamte warunki). Widać to było m.in. w decyzjach w sprawie praw obywatelskich, rozdziału kościoła od państwa czy procedury aresztowań.

Po zabójstwie prezydenta Kennedy’ego jego następca, Lyndon B. Johnson, mianował Warrena przewodniczącym tzw. Komisji Warrena (w której skład wszedł m.in. późniejszy prezydent Gerald Ford), w celu zbadania tej sprawy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Fred Vinson
Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych
1953-1969
Następca
Warren Earl Burger