Earl’s Court

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Earls Court)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Earl’s Court
Dzielnica Londynu
Ilustracja
Collingham Gardens SW5, kiedyś siedziba Klubu Lotników
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region Wielki Londyn
Miasto Londyn
Gmina Kensington and Chelsea
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Earl’s Court
Earl’s Court
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Earl’s Court
Earl’s Court
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Earl’s Court
Earl’s Court
51°29′26″N 0°11′45″W/51,490617 -0,195847
Portal Portal Wielka Brytania

Earl’s Court – dzielnica Londynu, położona na terenie gminy Royal Borough of Kensington and Chelsea. Znajduje się ok 5 km na południowy zachód od Charing Cross. Jest jedną z przelotowych części Londynu. Świetnie rozwinięta baza hotelowa. Kod pocztowy to SW5.

Polski Korytarz[edytuj]

Historia mówi że zaraz po drugiej wojnie osiadło się tu tylu Polaków że Anglicy określali dzielnicę jako Polish Corridor - korytarz polski. W latach sześćdziesiątych ruszyli bardziej na zachód Londynu. Przez wiele lat były tu polskie kluby: Samopomoc Marynarki Wojennej i Klub Lotników. Oprócz tego był 'Dom Polek'. Praktykowali tu polscy lekarze i dentyści. Były polskie sklepy spożywcze i elektryczne oraz zbiór Biblioteki Ossolińskich na Eardley Crescent. Bolesław Świderski miał tu wydawnictwo na Warwick Road. A do 2008 roku, wydawca Odnowy, Jerzy Kulczycki z żoną prowadzili tu księgarnię, Orbis Books, na Kenway Road.

Barwna Dzielnica[edytuj]

Przez lata przewijali się tu nowo przyjezdni z całego świata: z Australii i Południowej Afryki, z Filipin Indii i z reszty Europy. Przez długi okres była to dzielnica gejów, z uwagi na Puby i pobliski cmentarz gdzie się spotykali w cieplejszych porach roku. Jest tu słynna kawiarnia Troubadour, gdzie w podziemiach dawali koncerty Bob Marley, Bob Dylan i swego czasu Rolling Stones oprócz wielu innych muzyków jazzowych. Odbywają się tam również poetyckie imprezy, ponieważ siedziba Poetry Society była do niedawna na Earl’s Court Square.

Regeneracja[edytuj]

Earls Court Exhibition Centre ze strony Warwick Road w 2013 r.

Od 2006 r. były tajemnicze plany żeby zamknąć hale wystawowe o światowej sławie, Earls Court Exhibition Centre, i skorzystać z potężnego wtedy popytu na mieszkania w Londynie. Promotorami tych planów byli burmistrz Londynu, Boris Johnson i konserwatywne rady miejskie w Royal Borough of Kensington and Chelsea i obok, Hammersmith and Fulham. Projekty te wyszły dopiero na jaw w 2011 r. kiedy odsłonięte zostały gotowe plany na cztery nowe 'wsie' połączone nową główną ulicą, ku konsternacji mieszkańców obu dzielnic. Jest program na 8 bilionów funtów na terenie 32 ha który ma trwać 20 lat. Wykupywania i wysiedlenia sklepów, przedsiębiorstw i 5 tys. mieszkańców zaczęły się w 2012 r. Hale zamknięto ostatecznie w grudniu 2014 r. Gospodarka roczna wartości 2 bilionów funtów stanęła. Rośnie kryzys w hotelarstwie a główną pocztę Earl’s Court zamknięto po 150 latach w styczniu 2016 z powodu obniżonych obrotów. Rozwalanie obiektu ma trwać trzy lata, oprócz burzenia pobocznych ulic o historycznej i architektonicznej wartości. Wszelka opozycja jest omijana i zagłuszana marketingiem w prasie i mediach. Ponieważ główna historyczna hala, projektu amerykańskiego architekta, C. Howard Crane, jest konstrukcją z lat trzydziestych, nieunikniony jest Azbest i pyłki z betonu po całej dzielnicy i gdzie je wiatr poniesie. Na drugim etapie ma być wysiedlanie i burzenie mieszkań społecznych niby wykupionych od gminy Fulham. Z czasem ma powstać do 7 tys. luksusowych mieszkań w wieżowcach.

Obiekty[edytuj]

Spear Mews, SW5
  • Cmentarz Brompton, oaza natury, gdzie leży sporo polskich generałów i innych zasłużonych.
  • biurowiec Empress State Building
  • wiele małych skwerków i charakterystyczne Mews, uliczki kiedyś wyłącznie przeznaczone na stajnie i mieszkania dla Stangretów. Dziś są to luksusowe domki z garażami.
  • Kawiarnia Troubadour
  • otwarty w 1980 roku Finborough Theatre