Earth 2160

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Earth 2160
Producent Reality Pump Studios
Wydawca Zuxxez
TopWare Interactive
Seria gier Earth
Silnik Earth 4
Data wydania 3 czerwca 2005
8 lipca 2005
Gatunek RTS
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma PC
Nośniki CD (2), platforma Steam
Wymagania

Pentium 4 1.5 GHz, 512 MB RAM, karta graficzna 128 MB(GeForce 3, GeForce 4 TI, ATI RadeOn 9000+ etc.), Windows 2000 lub XP

Kontrolery mysz, klawiatura

Earth 2160gra komputerowa z gatunku RTS, wydana w 2005 roku przez TopWare Interactive. Akcja gry ma miejsce w tytułowym 2160 roku, gracz prowadzi jedną z czterech frakcji. Gra została wydana w językach: polskim, niemieckim i angielskim. W grze gracz ma do czynienia z pełną grafiką w 3D, opartą na autorskim silniku Earth 4 produkcji Reality Pump Studios. Earth 2160 jest trzecią odsłoną serii Earth, nie licząc dodatków do Earth 2140 i Earth 2150.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie/Agenci[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie są to jednostki którymi kierujemy w kampanii gry jednoosobowej. Mają znacznie podwyższone współczynniki postaci, oraz są elementem przeprowadzającym przez fabułę gry. Ich śmierć powoduje przegraną misji.

Wirtualni agenci są jednostką dostępną zarówno w trybie potyczki jak i kampanii. Tak jak bohaterowie są znacznie silniejsi od standardowych jednostek, natomiast ich śmierć nie powoduje przegranej. Można ich wynająć za surowce dostępne w grze (w grze sieciowej w przypadku zainteresowania obu stron następuje licytacja), a cena za ich usługi zależy od przynależność gracza do danej frakcji oraz innych najemników już przez niego wynajętych. O agenta trzeba dbać i jeżeli zostanie bardzo mocno ranny lub go zwolnimy po wygaśnięciu umowy może chcieć znacznie więcej za dalsze usługi.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Fabuła gry rozpoczyna się od końca wcześniejszej części czyli Earth 2150: Lost Souls. Wtedy też zakończyły się przygotowania do ostatecznego opuszczenia ziemi przed jej nieuchronną zagładą, a konflikt między Carem Vladimirem II a społecznością Dynastii Euroazjatyckiej został zażegnany. Gdy ED dotrze wreszcie na czerwoną planetę, stwierdzi, że Lunar Corporation założył tu już swoje bazy. Rozpoczyna się rywalizacja o zdatne do zamieszkania tereny i cenne surowce, kolejna wojna jest nieunikniona. Sytuacje pogarszają częste bunty w obu frakcjach, od nich to odłączają się ludzie którzy następnie tworzą zorganizowane bandy. Nadzieje przynosi plotka o nowej planecie podobnej do Ziemi zwanej "Rajem Utraconym". Euroazjatycka Dynastia oraz Lunar Corporation rozpoczynają ogromny konflikt którego celem jest każdy skrawek Układu Słonecznego.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Frakcje[edytuj | edytuj kod]

  • Dynastia Euroazjatycka – dynastia pod wodzą carów, używa starych typów pojazdów(a także zmodyfikowanych) takich jak np. Czołg. Frakcja ta powstała przez złączenie sił militarnych Europy i Azji. W Earth 2160 prowadzą wojnę z Lunar Corporation, i chce uchować w tajemnicy istnienie planety, podobnej do ziemi.
  • Unia Cywilizowanych Stanów – na początek sądzono że ta frakcja przestała istnieć w roku 2150 (Została wchłonięta przez czarną dziurę na ziemi). Jednak niedawno odkryta wielki statek Fenix, który miał w sobie zhibernowanych ludzi. Główną cechą tej frakcji jest to, że wojsko składa się tylko z robotów (co miało uchronić ludność przed śmiercią).
  • Korporacja Księżycowa – rozwinięta technologiczna frakcja. Prowadzi wojnę z Dynastią Euroazjatycką i tak samo jak oni, chcą uchować tajemnice bujnej w zieleń planety (Edenu)
  • Morphidzi – rasa obcych, odkryta na planecie Eden przez Lunar Corporation. Ta rasa prawdopodobnie została stworzona przez inną(tą samą co pomagała Egipcjanom tworzyć Piramidy na ziemi) bardziej rozwiniętą technologicznie. Wiadomo jest tylko to, że szybko przybierają na masie a także błyskawicznie się klonują. Ich największym atutem jest flota.

Konstrukcja gry[edytuj | edytuj kod]

W nowej odsłonie zaimplementowano system modularnej budowy jednostek (rozwinięcie tego z Earth 2150), oraz budynków. Pozwala to na bardzo dużą swobodę np. w tworzeniu wyspecjalizowanych oddziałów myśliwców zajmujących się zwalczaniem piechoty, czy też pojazdów opancerzonych wyposażonych w rakiety ziemia-powietrze. Jeśli zaś planujemy rozbudowę bazy każda frakcja stawia inne budynki oraz w inny sposób.

ED (Eurasian Dynasty) – buduje bazę dołączając kolejne budynki do sieci tuneli wychodzącej z budynku głównego oraz niezależne mury na których można postawić różnego typu uzbrojenie.

UCS (United Civilized States) – ma większą swobodę budowania: buduje budynek (np.: rafineria) i dołącza do niego następne moduły (np.: magazyn). Energię zaś przesyła siecią transmiterów energii wychodzącą od elektrowni (do których także dobudowujemy moduły).

LC (Lunar Corpotation) – jest to frakcja mająca największą swobodę w stawianiu budynków: buduje się je w postaci wieżowców złożonych z różnych segmentów (np.: magazyn, lotnisko). Wydobyciem zajmują się tu budynki.

Morphidzi – mają możliwość budowy (właściwie przekształcenia) jednostki głównej (Mantian Lady) w budynek, lecz opcja ta jest rzadko wykorzystywana, ponieważ rasa ta niezwykle szybko tworzy silną, zróżnicowaną armię dzięki umiejętności klonowania i ewolucji, która jest to prostu lepsza od stojącej w miejscu bazy.

Jak w wielu innych grach wprowadzono namiastkę RPG – każda jednostka za zdobyte doświadczenie dostaje dodatkowe punkty, które z kolei przekładają się na bonusową siłę obrażeń oraz pancerza, dodatkowo tzw. bohaterowie oraz agenci posiadają ekwipunek (mogą w nim przechowywać m.in. dodatkową broń, apteczki, zbroję itp.).