Wojny domowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z East is East)
Wojny domowe
East Is East
Ilustracja
Gatunek

dramat
komedia

Data premiery

14 maja 1999

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski
urdu

Czas trwania

96 minut

Reżyseria

Damien O’Donnell

Scenariusz

Ayub Khan-Din

Główne role

Om Puri
Linda Bassett
Jordan Routledge
Jimi Mistry

Muzyka

Deborah Mollison

Dystrybucja

Channel 4 Films (UK)
Miramax (US)

Nagrody
15 nagród, 7 nominacji[1]

Wojny domowe (ang. East is East) – brytyjski komediodramat z 1999 roku w reżyserii Damiena O’Donnella. Film nakręcony został na podstawie sztuki Ayub Khan-Dina o tym samym tytule. Zdjęcia kręcono w Manchesterze i Bradford[2].

Tytuł filmu nawiązuje do słów z wiersza Ballada o Wschodzie i Zachodzie Rudyarda Kiplinga: Oh, East is East, and West is West, and never the twain shall meet... („Wschód to Wschód, Zachód to Zachód i nigdy się ze sobą nie spotkają”).

Główną rolę zagrał nominowany za swoją kreację do nagrody BAFTA Om Puri. Obraz obsypany został wieloma nagrodami.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię muzułmanina z Pakistanu, który ożeniony z Angielką, po 25 latach pobytu w Wielkiej Brytanii napotyka opór swoich dzieci przy przyjęcie jego religii i tradycji jako własnej. Akcja filmu rozgrywa się w Salford w 1971 roku, w czasie wojny Pakistanu z Indiami.

Georg Khan (Om Puri), muzułmanin rodem z Pakistanu od 25 lat próbuje odnaleźć się na emigracji w Anglii. Ożenił się z Angielką, prowadzi mały sklepik i twardą ręką wychowuje swoich sześciu synów i córkę. Kiedy najstarszy z nich Nazir osiąga wiek odpowiedni do małżeństwa, aranżuje mu ślub z dziewczyną muzułmańską, której chłopak nigdy w życiu nie widział. Syn w ostatniej chwili przeciwstawia się ojcu, uciekając ze ślubu. Ojciec, sądząc, że został zhańbiony w oczach innych muzułmanów, uznaje syna za martwego. Nawet zdjęcie chłopaka znika ze ściany. Ta sytuacja nie uczy go, że nadeszły czasy w nowym kraju, aby zacząć liczyć się z uczuciami i pragnieniami swoich synów. Despotycznie narzuca im tradycyjne wartości bojąc się, że w Anglii stracą swoją muzułmańską tożsamość: przestaną być Pakistanczykami, a Anglicy i tak nigdy nie uznają ich za Brytyjczyków. Z uporem aranżuje małżeństwo kolejnych dwóch synów Tariqa (Jimi Mistry) i Abdula.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. East Is East - Awards - IMDb [online], www.imdb.com [dostęp 2017-11-27].
  2. Where Was 'East Is East' Filmed? Know All About This Comedy Film's Shooting Locations. Republic World, 07.01.2021. [dostęp 2023-02-06]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]