Ebenezar McCoy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ebenezar McCoy
Postać z Akt Harry’ego Dresdena
Wystąpienia Rycerz królowej, Śmiertelne maski, Krwawe Rytuały
Inne informacje
Zajęcie Czarna Laska (Strażnik i Egzekutor Rady)

Ebenezar McCoy – bohater cyklu powieści Jima Butchera pt. Akta Harry’ego Dresdena.

Szkot, mieszkający obecnie w Świńskiej Dolinie. McCoy pełni funkcję Blackstaff - Czarnej Laski. Tytuł ten jest niezależny od jego stanowiska w Starszyźnie. Służył Radzie przynajmniej przez ostatnie 200 lat i, jak sam twierdzi, ponosi odpowiedzialność m.in. za trzęsienie ziemi w Nowym Madrycie w 1912, wybuch Krakatau w 1883 czy katastrofę tunguską w 1908.

Kiedyś jego uczennicą była jego córka, matka Harry’ego, Margaret LeFay.

Wiadomo, że od dłuższego czasu pomiędzy nim a Merlinem panuje niezgoda, lecz na razie nie wiadomo na ten temat nic więcej. Ebenezar jest wspominany jako bardzo potężny czarodziej, udało mu się nawet ściągnąć satelitę z orbity na twierdzę Diuka Czerwonego Dworu.

Odmawiał stanowiska w Starszyźnie wiele razy, ale ostatecznie zgodził się po śmierci Szymona Pietrowicza, by udaremnić spisek przeciw Harry'emu. Po śmierci Justina DuMorne'a, Ebenezar był mentorem Harry’ego, a obecnie służy jako tłumacz między Dresdenem a Radą (zebrania prowadzone są w łacinie). Często pomaga swojemu byłemu podopiecznemu, oferując mu nawet schronienie na swojej farmie w Świńskiej Dolinie w Missouri.

Jest on także dziadkiem Harry'ego, o czym można dowiedzieć się dopiero gdy dochodzi do ostatecznego starcia z królem Czerwonego Dworu Wampirów.