Przejdź do zawartości

Eberhard Köllner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eberhard Köllner
Eb
Ilustracja
Eberhard Köllner; 2008.
Oberst Oberst
Data i miejsce urodzenia

29 września 1939
Staßfurt, III Rzesza

Przebieg służby
Lata służby

do 1990

Siły zbrojne

Luftstreitkräfte der Nationalen Volksarmee

Jednostki

JG-1

Stanowiska

dowódca JG-1

Późniejsza praca

prywatny przedsiębiorca

Eberhard Köllner (ur. 29 września 1939 w Staßfurt) – niemiecki pilot wojskowy, pułkownik lotnictwa, dubler Sigmunda Jähna – pierwszego kosmonauty z ówczesnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Absolwent Wojskowej Akademii Lotniczej im. Franza Mehringa w Kamenz. W latach 1966–1970 studiował w Akademii Sił Powietrznych im. J. Gagarina w Monino (ZSRR). W listopadzie 1976 został jednym z dwóch kandydatów z NRD do lotu w kosmos. Drugim kandydatem był Sigmund Jähn. Od grudnia 1976 przystąpił do szkolenia w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina razem z pozostałymi kandydatami z Polski i Czechosłowacji (grupa Interkosmos 1). W trakcie szkolenia przydzielono go jako kosmonautę-badacza do załogi rezerwowej misji Sojuz 31 dowodzonej przez Wiktora Gorbatkę. W sierpniu 1978 pełnił funkcje konsultanta lotu Sojuz 31. Po powrocie do NRD został Dyrektorem Wojskowej Akademii Lotniczej.

Po zjednoczeniu Niemiec 3 października 1990 Köllner został przeniesiony do rezerwy, ponieważ Bundeswehra nie przyjęła go do swoich szeregów. Początkowo był bezrobotny, a później znalazł pracę w przedsiębiorstwie budującym maszyny, gdzie pracował do 2002. Potem założył własną firmę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]