Eberhard Köllner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eberhard Köllner
Eb
Ilustracja
Eberhard Köllner; 2008.
Oberst Oberst
Data i miejsce urodzenia 29 września 1939
III Rzesza Staßfurt, III Rzesza
Przebieg służby
Lata służby do 1990
Siły zbrojne Emblem of aircraft of NVA (East Germany).svg Luftstreitkräfte der Nationalen Volksarmee
Jednostki JG-1
Stanowiska dowódca JG-1
Późniejsza praca prywatny przedsiębiorca

Eberhard Köllner (ur. 29 września 1939 w Staßfurt) – niemiecki pilot wojskowy, pułkownik lotnictwa, dubler Sigmunda Jähna – pierwszego kosmonauty z ówczesnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Absolwent Wojskowej Akademii Lotniczej im. Franza Mehringa w Kamenz. W latach 1966–1970 studiował w Wojskowej Akademii Lotniczej im. J. Gagarina w Monino (ZSRR). W listopadzie 1976 został jednym z dwóch kandydatów z NRD do lotu w kosmos. Drugim kandydatem był Sigmund Jähn. Od grudnia 1976 przystąpił do szkolenia w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina razem z pozostałymi kandydatami z Polski i Czechosłowacji (grupa Interkosmos 1). W trakcie szkolenia przydzielono go jako kosmonautę-badacza do załogi rezerwowej misji Sojuz 31 dowodzonej przez Wiktora Gorbatkę. W sierpniu 1978 pełnił funkcje konsultanta lotu Sojuz 31. Po powrocie do NRD został Dyrektorem Wojskowej Akademii Lotniczej.

Po zjednoczeniu Niemiec 3 października 1990 Köllner został przeniesiony do rezerwy, ponieważ Bundeswehra nie przyjęła go do swoich szeregów. Początkowo był bezrobotny, a później znalazł pracę w przedsiębiorstwie budującym maszyny, gdzie pracował do 2002. Potem założył własną firmę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]