Eberhard Ludwik Wirtemberski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eberhard Ludwik Wirtemberski
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Wirtembergii
Okres

od 1677
do 31 października 1733

Dane biograficzne
Dynastia

Wirtembergowie

Data i miejsce urodzenia

18 września 1676
Stuttgart

Data i miejsce śmierci

31 października 1733
Ludwigsburg

Ojciec

Wilhelm Ludwik Wirtemberski

Matka

Magdalena Sybilla

Żona

Joanna Elżbieta Badeńska

Dzieci

Eberhard Ludwik

Odznaczenia
Krzyż Wielkiego Mistrza Orderu Korony Wirtemberskiej Order Słonia (Dania)

Eberhard Ludwik Wirtemberski (ur. 18 września 1676 w Stuttgarcie, zm. 31 października 1733 w Ludwigsburgu) – książę Wirtembergii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Trzecie dziecko księcia Wilhelma Ludwika Wirtemberskiego i księżniczki Hesji-Darmstadt Magdaleny Sybilli.

W wieku 16 lat został władcą Wirtembergii. Regentem do czasu osiągnięcia przez niego pełnoletniości na mocy decyzji cesarza Leopolda I był wuj książę Fryderyk Karol. Spowodowało to niezadowolenie najstarszego członka rodziny Wirtembergów księcia Fryderyka II z Wirtembergii – Neuenstadt. Pełną władzę otrzymał w 1692 roku jednak młody książę wolał polowania niż administrowanie państwem dlatego też przekazał rządzenie swoim doradcom.

6 maja 1697 roku ożenił się z Joanną Elżbietą Badeńską córka margrabiego Fryderyka Magnusa i Augusty Marii von Schleswig-Holstein-Gottorf. Para miała jednego syna Fryderyka Ludwika (1698–1731).

Wirtemberski piechur z 1719 roku

Eberhard Ludwik zajmował się budowaniem silnej armii, brał udział w bitwie pod Blenheim. W 1707 roku dowodził wojskami Szwabii w wojnie o sukcesję hiszpańską.

Przed rokiem 1700 odwiedził Ludwika XIV w Wersalu. Będąc pod wrażeniem siedziby króla postanowił wybudować pałac Ludwigsburg. Budowa trwała 15 lat. Eberhard podniósł podatki, aby móc sfinansować to przedsięwzięcie. Spowodowało to niezadowolenia społeczne, które pogłębiały informacje o romansie księcia z Wilhelminą von Grävenitz. Dalsze niepokoje społeczne powodują małe zainteresowanie księcia sprawami kraju oraz jego coraz dłuższą nieobecność w Stuttgarcie.

W 1702 roku ufundował Order Myśliwski[1] (później trzykrotnie przemianowany i znany pod nazwami: Order Wielki Elektorski Wirtemberski, Order Orła Złotego, Order Korony Wirtemberskiej).

W 1731 roku umiera następca tronu Eberhard Ludwik. Pozostawił on po sobie jedynie córkę. Staje się jasne że po śmierci księcia tron przejdzie w ręce katolickiej gałęzi rodu Wirtembergii Winnental Karola Aleksandra.

Książę Eberhard Ludwik zmarł na zawał 31 października 1733 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]