Eccellenza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Eccellenza – piąty poziom rozgrywek piłki nożnej mężczyzn we Włoszech. Eccellenza jest ligą całkowicie amatorską i jest rozgrywana na poziomie regionalnym. W sezonie 2007/2008 Eccellenza skupia 474 zespoły podzielone na 28 grup.

Podział na regiony[edytuj | edytuj kod]

Każdy z dwudziestu regionów Włoch posiada w Eccellenza co najmniej jedną grupę rozgrywkową. Wyjątkiem są regiony Piemont i Dolina Aosty, które dzielą ze sobą 2 grupy. Kilka regionów posiada samodzielnie po dwie grupy, jedynym regionem z trzema grupami w Eccellenza jest Lombardia.

Lista grup Eccellenza[edytuj | edytuj kod]

Region Liczba
grup
Liczba zespołów
w grupie
Abruzja 1 18
Apulia 1 18
Basilicata 1 18
Emilia-Romania 2 18
Friuli-Wenecja Julijska 1 16
Kalabria 1 16
Kampania 2 16
Lacjum 2 18
Liguria 1 18
Lombardia 3 18
Region Liczba
grup
Liczba zespołów
w grupie
Marche 1 18
Molise 1 16
Piemont 2 16
Dolina Aosty
Sardynia 1 16
Sycylia 2 16
Toskania 2 16
Trydent-Górna Adyga 1 16
Umbria 1 18
Wenecja Euganejska 2 16


Zasady awansów i spadków[edytuj | edytuj kod]

Do Serie D uzyskuje awans 36 zespołów, które zastępują w kolejnym sezonie drużyny zdegradowane z tego szczebla rozgrywek:

Bezpośredni awans[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu zasadniczej fazy rozgrywek zwycięzcy każdej z 28 grup uzyskują bezpośredni awans do Serie D.

Play-off[edytuj | edytuj kod]

Zespoły, które zajęły w poszczególnych grupach drugie pozycje, uzyskują prawo gry w rozgrywkach play-off.

W niektórych grupach rozgrywane są mecze barażowe pomiędzy czołowymi zespołami tabeli o drugie miejsce i tym samym prawo gry w play-offach.

Po wyłonieniu 28 uczestników rozgrywana jest systemem pucharowym 1. runda (mecz i rewanż). 14 zespołów, które wygrało swoje dwumecze startuje na tych samych zasadach w 2. rundzie. Siedmiu zwycięzców uzyskuje awans do Serie D.

Amatorski Puchar Włoch[edytuj | edytuj kod]

Ostatnie miejsce dające prawo gry w Serie D przypada zespołowi, który wygrał rozgrywki Amatorskiego Pucharu Włoch (Coppa Italia Dilettanti). Biorą w nich udział wszystkie zespoły Eccelenza oraz kluby z niższego szczebla rozgrywek, Promozione.

Spadek[edytuj | edytuj kod]

Do Promozione spadają najsłabsze zespoły w każdej z grup. Ich liczba jest różna w zależności od regionu, jednak najczęściej są to 3 ostatnie drużyny w tabeli. W niektórych grupach rozgrywane są także mecze play-out (na zasadach podobnych do rozgrywek play-off), które wyłaniają spadkowiczów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]