Edelaraudtee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edelaraudtee
Ilustracja
Spalinowy zespół trakcyjny Edelaraudtee na stacji kolejowej w Narwie
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1997
Lokalizacja  Estonia
Siedziba Türi
Akcjonariusze/
udziałowcy
FirstGroup
Branża transport
Produkty przewozy kolejowe
Położenie na mapie Estonii
Mapa lokalizacyjna Estonii
Edelaraudtee
Edelaraudtee
Ziemia58°48′29,887″N 25°24′26,550″E/58,808302 25,407375
Strona internetowa

Edelaraudtee AS, EER (pol. Kolej Południowo-Zachodnia) – estońskie przedsiębiorstwo transportowe z siedzibą w Türi. Spółka należy do brytyjskiego holdingu FirstGroup

Edelaraudtee jest przewoźnikiem kolejowym powstałym jako firma państwowa w 1997 roku. Po prywatyzacji w 2000 roku spółka została nabyta przez brytyjskiego przewoźnika GB Railways, który następnie został przejęty przez grupę kapitałową FirstGroup.

Pierwotnie spółka zajmowała się przewozami towarowymi, osobowymi oraz zarządem infrastrukturą kolejową. Obecnie działalność spółki skupia się przede wszystkim na obsłudze ruchu pasażerskiego (95% przewozów). Firma nie zajmuje się zarządem liniami kolejowymi. Te kompetencje zostały przekazane na rzecz spółki zależnej Edelaraudtee Infrastruktuuri.

Edelaraudtee prowadzi przewozy kolejowe pociągami osobowymi na niezelektryfikowanych liniach kolejowych Edelaraudtee Infrastruktuuri z Tallinna do Parnawy i Viljandi. Ponadto, korzystając z infrastruktury EVR Infra, obsługuje połączenia pasażerskie z Tallinna do Narwy, Oravy i Valgi, a także z Tartu do Valgi.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Tabor Edelaraudtee składa się wyłącznie z pojazdów spalinowych. Przewozy towarowe prowadzone są lokomotywami CzME3, M62. Przewozy pasażerskie spalinowymi zespołami trakcyjnymi DR1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]