Edelaraudtee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edelaraudtee
Ilustracja
Spalinowy zespół trakcyjny Edelaraudtee na stacji kolejowej w Narwie
Państwo  Estonia
Siedziba Türi
Data założenia 1997
Forma prawna spółka akcyjna
Udziałowcy FirstGroup
brak współrzędnych
Strona internetowa

Edelaraudtee AS, EER (pol. Kolej Południowo-Zachodnia) – estońskie przedsiębiorstwo transportowe z siedzibą w Türi. Spółka należy do brytyjskiego holdingu FirstGroup

Edelaraudtee jest przewoźnikiem kolejowym powstałym jako firma państwowa w 1997 roku. Po prywatyzacji w 2000 roku spółka została nabyta przez brytyjskiego przewoźnika GB Railways, który następnie został przejęty przez grupę kapitałową FirstGroup.

Pierwotnie spółka zajmowała się przewozami towarowymi, osobowymi oraz zarządem infrastrukturą kolejową. Obecnie działalność spółki skupia się przede wszystkim na obsłudze ruchu pasażerskiego (95% przewozów). Firma nie zajmuje się zarządem liniami kolejowymi. Te kompetencje zostały przekazane na rzecz spółki zależnej Edelaraudtee Infrastruktuuri.

Edelaraudtee prowadzi przewozy kolejowe pociągami osobowymi na niezelektryfikowanych liniach kolejowych Edelaraudtee Infrastruktuuri z Tallinna do Parnawy i Viljandi. Ponadto, korzystając z infrastruktury EVR Infra, obsługuje połączenia pasażerskie z Tallinna do Narwy, Oravy i Valgi, a także z Tartu do Valgi.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Tabor Edelaraudtee składa się wyłącznie z pojazdów spalinowych. Przewozy towarowe prowadzone są lokomotywami CzME3, M62. Przewozy pasażerskie spalinowymi zespołami trakcyjnymi DR1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]