Edgar Frank Codd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Edgar Frank "Ted" Codd (ur. 23 sierpnia 1923 w Portland w Anglii, zm. 18 kwietnia 2003 w Williams Island na Florydzie) - brytyjski informatyk, znany przede wszystkim ze swojego wkładu do rozwoju teorii relacyjnych baz danych.

Studiował matematykę i chemię na uniwersytecie w Oksfordzie. W czasie II wojny światowej służył jako pilot w siłach powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF). W 1948 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie podjął pracę dla IBM, jako programista. W 1953 r., w okresie działania komisji senatora Josepha McCarthy'ego, przeniósł się do kanadyjskiej Ottawy, skąd powrócił 10 lat później. Na uniwersytecie stanu Michigan w Ann Arbor zdobył stopień naukowy doktora z dziedziny nauk komputerowych, a następnie zamieszkał w San Jose, w Kalifornii, gdzie podjął pracę dla IBM.

W latach 60. i 70. pracował nad zagadnieniami porządkowania danych - w 1970 wydał fundamentalną pracę "A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks", w której przedstawił relacyjny model zarządzania bazami danych. Ku jego rozczarowaniu IBM zwlekał z praktycznym zastosowaniem zaprezentowanych rozwiązań aż do chwili, gdy konkurencyjne firmy zaczęły implementować ten model - przykładem była baza danych Oracle, opracowana przez Larry'ego Ellisona na bazie idei Codda.

Codd ukuł także termin OLAP i sformułował dwanaście praw techniki online analytical processing. Wniósł również wkład w dziedzinie automatów komórkowych.

W roku 1981 Codd został uhonorowany Nagrodą Turinga.