Edie Britt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edie Britt
Edie McLain
Edie Rothwell
Edie Williams
Postać z Gotowe na wszystko
Ilustracja
Nicollette Sheridan
Pierwsze wystąpienie 1.01 "Pilot"
Ostatnie wystąpienie 5.23 "Everybody Says Don't"
Grany przez Nicollette Sheridan
Kara Stribling (8-latka)
Liczba odcinków 92
Dane biograficzne
Rodzina Ilene Britt (matka – nie żyje)
Pan Britt (ojciec – nie żyje)[1]
Pani McCann (siostra)
Pan Britt (brat – nie żyje)[2]
Austin McCann (siostrzeniec)
Benjamin Van De Kamp (siostrzeniec II stopnia)
małżeństwo: Charles McLain (pierwszy były mąż; 1998–1999)
Umberto Rothwell (drugi były mąż; 2002–2004)
Dave Williams (wdowiec; 2013–2014)
dzieci: Travers McLain (syn z Charlesem)
Paige Dash (pasierbica od Dave'a – nie żyje)
spowinowaceni: Pani Britt (była macocha)[3]
Była przyrodnia siostra (córka macochy)[3]
Steven Dash (szwagier – nie żyje)[4]
Danielle Van De Kamp (niespowinowacona matka Benjamina)
Inne informacje
Wiek 31 (gdy urodziła Traversa)
36 (gdy wprowadziła się na uliczkę)
37 – 38 (sezon 1)
38 – 39 (sezon 2)
40 (sezon 3)
40 – 41 (sezon 4)
46 – 47 (sezon 5)
47 (w chwili zgonu)
Zajęcie Gospodyni domowa
Agentka nieruchomości

Edie Britt McLain Rothwell Williams – postać fikcyjna, główna bohaterka serialu Gotowe na wszystko. Grała ją Nicollette Sheridan.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Edie Britt była najdrapieżniejszą rozwódką w okolicy. Miała na koncie liczne podboje, rozmaite, wręcz legendarne. Susan poznała wroga, to była dziwka. Polowanie na Mike'a Delfino zaczęło się. Susan zastanawiała się, czy to będzie przyjacielska rywalizacja, ale przypomniano jej, że kiedy chodzi o mężczyzn, kobiety nie walczą fair.

Mary Alice Young (odc. 1x01)

Edie Britt nigdy nie mogła zrozumieć, dlaczego nie ma żadnej przyjaciółki. Jednakże zawsze chciała wmówić ludziom, że ich nie potrzebuje. Tak naprawdę widać było, że inne kobiety jej nie lubiły. Nawet po wprowadzeniu się na Wisteria Lane Edie nie mogła zrozumieć, dlaczego jej sąsiadki utrzymują ją na dystans. I wtedy poznała Marthę Huber... W przeciągu pięciu minut Martha pokazała jej, czego nie wolno nosić,... faktycznie, kiedykolwiek gdy przebywały razem, pani Huber poprawiała ją, zaczynając od jej makijażu do apetytu na mężczyzn. Tak, Martha Huber mogła być okrutna i dołująca. Ale Edie to nie obchodziło... bo była to pierwsza przyjaciółka w jej życiu. Ale teraz Martha Huber zniknęła, przepadła bez śladu. I Edie nie było wstyd przyznać, że potrzebuje jej z powrotem.

— Mary Alice Young (odc. 1x11)

Edie Britt uważała, że jest namiętna. Agresywnie, nieustępliwie, szaleńczo namiętna. (...)

— Mary Alice Young (odc. 3x18)

Jako mała dziewczynka Edie Britt bała się wielu rzeczy. I jej mali koledzy wiedzieli o tym dobrze. Więc zasadzali się na nią z gumowymi żmijami, rechotającymi żabami i plastikowymi pająkami, w nadziei, że Edie zacznie krzyczeć. Będąc już dużą dziewczynką, Edie Britt bała się tylko jednego, że jej kochanek mógłby ją zostawić dla innej.

— Mary Alice Young (odc. 4x06)

Ta kobieta jest nie do opanowania.

Lynette Scavo o Edie (odc. 4x15)

Dwie przyjaciółki w bitwie kociaków? Żyję dla takich chwil.

— Edie Britt o konflikcie Susan z Katherine (odc. 5x10)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

Edie Britt urodziła się w 1967[5] roku. Jej ojciec opuścił swoje dzieci i żonę Ilene Britt dla innej kobiety oraz jej 10 − letniej córki w 1983 roku, kiedy Edie miała 16 lat[6]. Edie ma brata, który zmarł, bo przedawkował narkotyki[2] oraz siostrę, która ma jednego syna, Austina McCann'a[7].

Matka trójki rodzeństwa miała skłonność do nadużywania alkoholu i drobnych kradzieży, za co poszła do więzienia. W tym czasie Edie była wychowywana przez przydzieloną przez sąd kuratorkę, panią Muntz, która była jeszcze gorsza niż matka[8]. Brak ojca nie miał na nią żadnego negatywnego wpływu. Jednak na pytanie Lynette: ...w jakim wieku straciłaś cnotę?, Edie odpowiedziała: Trafiony, zatopiony[9].

Edie była krótko (rok lub dwa lata) żoną Charlesa McLaina z którym zaszła w ciążę i w 1999 roku[10] urodziła syna Traversa. Rozwiodła się[10] i wróciła do starego nazwiska oraz starego hobby, czyli sypiania z mężczyznami[11].

W latach 20022004 była żoną Umberta Rothwella[12]. W roku 2003 przeprowadziła się na Wisteria Lane[13].

Kilka dni przed lub po śmierci Mary Alice, Umberto odszedł od Edie[12].

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Edie wraz z Susan Mayer zainteresowały się nowym mieszkańcem 4356 Wisteria Lane, hydraulikiem Mikiem Delfino. Susan wkrótce usłyszała, od Marthy Huber, że będzie się opiekować synem Edie bo sąsiadka przyjmie na noc innego mężczyznę. Susan poszła sprawdzić co robią i gdy usłyszała odgłosu towarzyszące uprawiany seksu, wpadła w rozpacz. Przewróciła jedną ze świeczek w jej domu i tak podpaliła je.

Edie zamieszkała u Marthy, która w zgliszczach jej domu, znalazła nadpaloną miarkę Susan. W międzyczasie Edie nada próbowała złowić Mike'a a Susan ukradła miarkę od Marthy. Huber i Britt pokłóciły się bardzo ostro i Edie wyprowadziła się od sąsiadki.

Była jednak wściekła i bezradna kiedy zamordowano Marthę. Jako jedyna chciała jej zrobić pogrzeb. Susan tymczasem, wiedząc o tym, że Martha zapisała w dzienniku kto podpalił dom Edie, przyznała się do wszystkiego drapieżnej rywalce na środku jeziora Torch Lake. Edie trzymała wówczas prochy Marthy, więc po usłyszeniu tych słów, wysypała je na twarz Susan.

Nie mniej sama wykorzystała to. W zamian za nie zgłoszenie tego faktu do ubezpieczyciela, zażądała zaproszeń na co wtorkowe spotkania pokerowe Susan z Bree, Lynette i Gabi. Po tym jak Susan zerwała chwilowo z Mikiem. Edie pomogła jej włamać się do domu Paula Younga i odkryć część tajemnicy za którą zabiła się Mary Alice, jego żona.

Britt kontynuowała proces podrywania Mike'a. Zauważyła jednak, że on coraz bardziej ciążył ku Susan. Dlatego była przeciwna, kiedy chcieli zamieszkać razem. Próbowała ostrzec jej koleżanki przed ich związkiem lecz to się nie udało.

Później, Susan dowiedziała się, że jej były mąż Karl Mayer zdradził ją z Edie, kiedy jeszcze byli małżeństwem. Spotykanie się Edie z Karlem zintensyfikowało jej relacje z Susan.

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Edie sprzedała dom pod 4351 Wisteria Lane rodzinie Betty Applewhite. Nie udało jej się jej jednak bliżej poznać z kobietą.

W życiu osobistym kontynuowała też związek z Karlem. Gdy Edie przejechała do Susan porozmawiać na temat jej związku z Karlem, panie się pokłóciły i Susan swoim samochodem przez przypadek złamała sąsiadce lewą, dolną kość piszczelową.

Na Wisteria Lane przyjechał Curtis Monroe i przedstawił się Edie jako agent nieruchomości, wyceniający dom Betty. Nazajutrz w południe, gdy znaleziono jego zwłoki przed domem Applewhite'ów, Edie powiedziała, że kłamał. Nikt o nim nie słyszał w agencjach i zaczęła podejrzewać Betty.

Tymczasem Karl wreszcie poprosił Edie o rękę, a ta się zgodziła. Na wieść o tym przygotowała mu niespodziankę, czyli natychmiastowy ślub. Jej plany zniszczył doktor Ron, były chłopak Susan. Wiedział on o fikcyjnym, drugim małżeństwie Susan z Karlem, polegającym na objęciu Susan ubezpieczeniem Karla. W ramach przeprosin, Karl miał zapłacić za horrendalnie drogie wesele a Susan musiała je zorganizować. Tymczasem Susan znalazła na przyjęciu zaręczynowym, wspólne zdjęcie z Karlem w książce z instrukcjami robienia drinków. Ten jej powiedział, że ją kocha ale trzy razy został zlekceważony.

W końcu poinformował Susan, że wyprowadził się do motelu. Ślub został odwołany, gdyż nie kochał Edie tak jak na to zasługiwała. Przyznał Susan rację, że był tchórzem, kiedy trzy lata temu odszedł od dwóch najważniejszych osób w swoim życiu. Wyglądał jak zbity, Susan więc zaprosiła go na wino. Razem wylądowali w łóżku. Rankiem zadzwoniła Edie i Susan przekonała się, że Karl wcale z nią nie zerwał, czyli zrobił kochankę z "byłej" żony. Wściekła się i wykopała go z domu. Nazajutrz Karl chciał uciec od Edie, ale przypłacił to uszkodzeniem samochodu przez śmieciarkę. Edie wypłakiwała się dziewczynom w czasie spotkania i Susan czuła się niezręcznie. Britt nazwała ją siostrą i rozumiała, że Karl skrzywdził je obie. Susan zaniosła Edie poradniki, które sama czytała, gdy Karl ją zostawił. Edie wolała się leczyć upijając się do nieprzytomności. Susan musiała z nią pojechać jako jej kierowca. Edie i Susan poszły do baru, bo Edie uważała, że Karl ma romans z jedną z kelnerek (Whitney Dylan). Doprowadziła do bójki z jedną z nich i Susan musiała udawać, że też się bije. Edie podziękowała Susan, że w bójce stanęła po jej stronie. Sama wynajęła Olivera Westona by ustalił, z kim spotyka się Karl. Chciała zrobić porządek z tą, jak ją sama nazwała, "szmatą". Oliver zdobył materiały, za które Mike zapłacił.

Susan wiedziała, że nie powstrzyma detektywa przed ujawnieniem jej romansu z Karlem. Skoro Edie i tak miała poznać prawdę, Susan uznała, że będzie lepiej, jeśli dowie się od niej. Dlatego napisała list z błaganiem o wybaczenie. Jej słowa były szczere i płynęły prosto z serca. Wsyłając list, Susan wiedziała, że jest już trupem.

— Mary Alice Young

Po wiadomości od Mike'a, Susan wyciągnęła list z torby listonosza (Mike Hagerty), po czym, gdy listonosz i jej matka byli na piętrze, wsadziła go tam ponownie Julie. Wieczorem Edie przeczytała wyznanie od Susan. Gdy upewniła się, że sąsiadka poszła do Mike'a z ciastem, spokojnie oblała benzyną jej garaż z całym domem i podpaliła go. Podczas gdy Mike zauważył, że dom Susan się pali, Edie z okna swego domu upajała się cierpieniem Susan.

Przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej (Stephen Tobolowsky) powiedział poszkodowanej, że to było podpalenie. Była tym zaskoczona, bo jej zdaniem wszyscy sąsiedzi ją lubili. Gdy to mówiła, zauważyła, Edie, która demonstracyjnie stała po drugiej stronie ulicy i przyglądała się ruinom domu. Susan podeszłą do sąsiadki i gdy nikogo nie było wokół, zapytała Edie wprost, czy spaliła jej dom. Ta się przyznała i uważała to za sprawiedliwą karę. W końcu Susan podpaliła też jej dom, ukradła Mike'a i przespała się z jej narzeczonym.

Susan chciała dopaść Edie i kupiła urządzenie do podsłuchu. Edie domyśliła się wszystkiego, zaczęły się gonić a potem szarpać o podsłuch. Rozdrażniły tym osy, które rzuciły się na Edie. Susan odwiedziła spuchniętą sąsiadkę w szpitalu. Było jej przykro z powodu tego, co się stało. Zaproponowała jej układ: jeśli ta powie policji, że widziała bezdomnego przy jej domu to ona zniszczyła by taśmę, dostała odszkodowanie i nikt by nie ucierpiał. W odpowiedzi kazała się jej wynosić i zapewniła, że zniszczy Susan jak tylko wyjdzie ze szpitala.

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Edie od pół roku usiłowała sprzedać dom Youngów.

Była też przy Mike'u, gdy ten obudził się ze śpiączki. Potrącił go Orson Hodge, o czym nikt nie wiedział. Dowiedziała się przez to, że pacjent ma amnezję i nie pamięta ostatnich dwóch lat życia. Pomagając mu zrekonstruować pamięć, Edie przedstawiła Susan w najgorszym świetle. Mówiła, że go nie kochała i przez to nie byli szczęśliwi. Wzmiankowała jednak, że zawsze widziała Mike'a, ale on nigdy jej nie zauważał. Gdy więc Susan przyszła ponownie do Mike'a z kwiatami, nakryła go uprawiającego seks z Edie, w szpitalnym łóżku. W końcu Edie zaczęła chodzić z przystojnym Delfino, co znowu zaogniło jej kontakty z Susan. Mike'a jednak aresztowano za morderstwo Monique Polier. Niepewna przeszłości swego chłopaka, Edie zerwała z nim.

Wcześniej jednak przyjechał do niej siostrzeniec, Austin McCann. Rozpoczął romantyczny związek z Julie Mayer. Mimo, że Susan nie chciała tego, Edie powiedziała jej, że się kochają i nic nie może z tym zrobić. Obie jednak przyłapały Austina z Danielle Van De Kamp na sofie w domu Edie. Chłopak wyjechał z Wisteria Lane, na polecenie Orsona, kiedy odkrył, że Danielle jest w ciąży z chłopakiem.

Britt była też w trakcie pobytu siostrzeńca, zakładnikiem Carolyn Bigsby w supermarkecie, ale wyszła z tego cało. Głównie dzięki temu, że była zabarykadowana z mężem Carolyn, Harveyem w jego biurze.

Traversa McLain, syn Edie, został podrzucony przez ojca, Charlesa z powodów zawodowych. Carlos Solis zaopiekował się nim. Edie wykorzystała jego zaangażowanie i rozpoczęła z nim związek. On chciał to ukryć, co nasuwało Edie myśl, że kocha nadal swą byłą żonę, Gabrielle. Britt powiedziała jednak Gabi o swym związku z Carlosem na jej przyjęciu zaręczynowym z Victorem. Gabi wpadła w furię i żądała zakończenia związku, ale Edie odmówiła. Marguez próbowała odseparować Edie od Susan i Lynette, ale zostało to jednak utrudnione przez imprezę urodzinową jej syna. W końcu Edie zażądała pełnej opieki nad Traversem od eks męża, ale Carlos przekonał ją, żeby tego nie robiła.

Travers wrócił do ojca a Edie poprosiła Solisa by z nią zamieszkał. Wynajmował on dotychczas dom Lilian Simms, przebywającej w domu spokojnej starości. Przyjechała do niej i nakłamała na temat Carlosa, oczerniając go. Wkrótce też został wyeksmitowany, poprzez syna (Edward Stanley) właścicielki.

Gdy Edie ponownie zaoferowała mu mieszkanie, podejrzewał, ze to jej sprawka. Na jej pytanie dlaczego nie che podjąć tego kroku, powiedział, że jej nie kocha. W końcu zgodził się, gdy Edie skłamała, że jest w ciąży. Test niczego nie wykrył, ale kilka dni później znowu zaoferowała mu dziecko, jeśli z nią zostanie. Zgodził się, ale nie wiedział, że Edie brała nadal tabletki na antykoncepcję. Carlos wykrył jej oszustwo, ponieważ wypadły one z jej torebki, gdy chciał zapłacić chłopakowi (Ridge Canipe) za gazety. Na ślubie Gabrielle i Victora zerwał z nią. Wieczorem Edie, z rozpaczy, powiesiła się w swej sypialni na jedwabnym szalu.

Sezon 4[edytuj | edytuj kod]

Po pierwsze, Edie Britt nigdy nie zamierzała się zabić, ale ktoś kogo kochała, chciał ją opuścić. Zaplanowała każdy drobiazg. Od jedwabnego szalika na którym miała zawisnąć, po list pożegnalny opisujący jej rozpacz. (...)

— Mary Alice Young

Edie wisiała, podtrzymując się dłońmi, na belce dachu w swej sypialni i puściła się, gdy tylko Carlos zaczął wchodzić po schodach na piętro jej domu. W planie przeszkodziła jej na chwilę Karen McCluskey. Na szczęście ją zauważyła przez okno w sypialni, przez co Carlos ocalił Edie. Nieco poraniona, osiągnęła ona swój cel, ponieważ Carlos został przy niej. Zniweczył przy tym swój plan ucieczki z Gabrielle Lang, ale kontynuował romans z żoną Victora.

Miesiąc po tym wydarzeniu, Edie wyszła ze szpitala do domu. Sądziła, że przyjęcie wyprawione przez Katherine Mayfair, nową sąsiadkę, zostało zrobione dla niej.

Gdy Carlosa nie było, przypłacił to odkryciem przez Edie nielegalnego konta z 10 000 000 dolarów na Kajmanach. Następnie kupiła sobie z tych pieniędzy samochód, Jaguara XK Roadster'a. Musiała go jednak zwrócić, ze względu na nielegalny charakter konta. Na swe 40. urodziny kupiła sobie pierścionek zaręczynowy i poprosiła Carlosa o rękę. Zasugerowała mu, że jako jego żona, nic nie powie o koncie.

Carlos się zgodził, ale wynajął Ala Kaminsky'ego, by ukrył pieniądze przed Edie. Na kalamburach u Susan, Edie pokazała Bree i zszokowanej Gabi pierścionek oraz potwierdziła zaręczyny. Powiedziała też Katherine o romansie Gabrielle z ogrodnikiem Johnem po tym, jak Gabi flirtowała z Adamem, mężem Kath. W trakcie kalamburów u Susan, Lynette pod wpływem mariuhany, pokazała na Edie kiedy jej hasło brzmiało powiesić go wysoko, co wywołało ogólną konsternację.

Na badaniu kontrolnym u ginekologa (Allen Williams), Edie dowiedziała się, że ma wszy łonowe. Złapała je od Mimsy Porter po tym, jak skorzystała po niej z tego samego łóżka do opalania. Musiała wygotować prześcieradła i razem z Carlosem zastosować krem pachnący przypaloną lukrecją. Victor też dostał wszy łonowych i Gabi zastosowała ten sam krem, który Edie wyczuła na przyjęciu pępkowym u Bree. Patrząc kolejno na Carlosa, Gabi i Victora nabrała podejrzeń o romans.

Carlos okłamał Edie, że jechał na golfa. W tym czasie pewien mężczyzna (Eric Payne) obserwował dom Gabi. Mimo tego pani Lang wyrwała się do hotelu z Carlosem, gdzie spotkała Johna Rowlanda z ciężarną żoną Tammy (Michelle Pierce).

Wieczorem Carlos powiedział Gabi by zakończyli romans. Mimo oporów, jego była żona przystała na to. Było już za późno, ponieważ mężczyzna zdążył zrobić nieświadomym kochankom zdjęcia gdy pocałowali się na pożegnanie.

Carlos postanowił zerwać z panną Britt. Powiedział jej, że to nie przez inną kobietę. Ona odwdzięczyła się, przekazując departamentowi skarbu informację o jego tajnym koncie. Okazały się spóźnione, ponieważ przelał on pieniądze na inne konto. Kosztowało go to pół miliona dolarów. Tymczasem fotograf został wynajęty przez Edie. Ta, w akcie zemsty, pokazała zdjęcia mężowi Gabi. Gdy Carlos przyszedł po obraz, który podarował kiedyś Edie, ta oddała mu go z dziurą i powiedziała mu bez ogródek o swym spotkaniu z Victorem.

Parę dni potem dowiedziała się z gazety, że Victor zaginął i przez telefon powiedziała policji, iż podejrzewa jego śmierć. Natomiast gazeciarz Jeremy (Billy Unger), tuż przed tornadem, przekazał jej, że Gabi i Carlos planują ucieczkę. Edie przyszła przed dom Gabi. Al Kaminsky, myląc ją z Gabi, dał jej dokumenty na temat nowego konta Carlosa. Żona Victora, widząc to, wpadła po chwili do domu Edie i zaczęła się szarpać z gospodynią. Gdy wybiegły przed dom, akta porwała nadciągająca trąba powietrzna. Panie schowały się w schronie u Edie i wzajemnie wybaczyły sobie krzywdy.

Po tornadzie, Edie została najlepszą przyjaciółką Karen, która straciła w trakcie kataklizmu Idę Greenberg. Odwiedziła też Carlosa w szpitalu. Wiedziała, że został biedakiem i chciała mu zwrócić bransoletkę. Wyznał jej, że jest zrobiona z cyrkonii. Gdy zapytała się pielęgniarki (Mary K. DeVault) kiedy odzyska wzrok, bo chce pacjentowi pokazać środkowy palec, dowiedziała się od niej, podczas obiadu, który jej zafundowała, że oślepł. Gabrielle poślubiła Carlosa a Edie, nazajutrz po tym wydarzeniu, przekazała to wdowie po Victorze, Gabrielle. Latynoska, pomimo tej wiadomości, wybaczyła mężowi i obiecała, że już go nie opuści.

Edie przyniosła ciasteczka dla psa Carlosa, Roxy. Uświadomiła Gabi, że jeśli nie będzie traktowała Carlosa dobrze, wiele kobiet ją w tym wyręczy.

W tym samym czasie jak jeden związek małżeński odnowiono, drugi się zaczął rozpadać a dotyczyło to Bree i Orsona. Gdy Orson siedział na ganku swej żony, Bree, po rozmowie z nim, poprosiła przejeżdżającą Edie by podrzuciła Orsona do jego mieszkania. Edie zgodziła się by Orson przenocował na jej kanapie. Nazajutrz Bree miała pretensje do Edie, że jej mąż spał u sąsiadki. Zdaniem Bree, Edie miała tendencję do zbierania "resztek" po innych kobietach. Mimo, że Orson nie podobał się Edie, za to co jej Bree powiedziała, pozwoliła zostać jej mężowi jak długo chce.

Wieczorem, gdy oboje byli podpici, próbowała dowiedzieć się do czego doszło w "małżeństwie Kena i Barbie". Orson uważał, że nie zasługuje na wybaczenie. Edie była przeciwnego zdania, skoro żałował tego, co zrobił. Orson był wdzięczny za te słowa. Siedząc blisko siebie, pocałowali się, co oboje uznali natychmiast za błąd. Widziała ich Bree, która szukała kota Karen.

Nazajutrz niewidomy Carlos, Karen i Parker Scavo byli świadkami jak rozwścieczona Bree pokłóciła się z Edie o Orsona, a potem ją spoliczkowała. Britt ponownie starała się sprzedać dom przy 4352 Wisteria Lane. Rozmowa Bree z klientką Edie, Lauren Baxter (Colleen McGrann), zniweczyła te usiłowania. Wściekła Edie wpadła do hotelu, do Orsona, gdy ten zadzwonił do adwokata. Chciał opieki nad synem Danielle i spisał ich całą historię. Przeczytała ją Edie. Następnie sama odwiedziła Bree. Ponieważ poznała cały przekręt z ciążą Danielle, zaszantażowała ją i zmusiła do bycia najlepszą przyjaciółką.

Zdesperowana Bree wyznała prawdę Lynette, Gabi i Susan. Dziewczyny poszły do Edie. Oświadczyły jej, że będzie dla nich niewidzialna, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jej przeprosiny odbiły się jak od ściany. Kilka godzin później Edie opuściła Wisteria Lane. Przez telefon rozmawiała z synem, z którym zamierzała spędzić więcej czasu niż zwykle.

Pięcioletni przeskok[edytuj | edytuj kod]

Edie zamieszkała w domu oddalonym o trzy godziny drogi od Fairview. Od czasu gdy Orson Hodge poszedł do więzienia za poturbowanie Mike'a Delfino, Edie co tydzień odwiedzała byłego stomatologa.

Bree dowiedziała się o tym od strażniczki (Dot-Marie Jones) i przyjechała do Edie. Ta ugasiła wszelkie obawy Bree i przyznała, że nie chodziło jej o uwiedzenie go. Sama agentka nieruchomości wywołała u gościa niesamowite poczucie winy i to zmusiło Bree do odwiedzenia męża w więzieniu. Bree nie wspominała o tym spotkaniu nikomu innemu.

Edie udała się jakiś czas później do Las Vegas, gdzie na konferencji pośredników poznała Dave'a Williamsa. Gdy dowiedział się, że mieszkała na Wisteria Lane, zaręczył się z nią i ożenił. Następnie, samemu mając ukryty motyw, przekonał ją do powrotu do Fairview.

Sezon 5[edytuj | edytuj kod]

Edie Williams przyjechała na Wisteria Lane wraz z mężem Dave'em. Była jak nowa i odmieniona, a panie to zauważyły i odnowiły przyjaźń z nią. Dave wciąż nalegał na Edie, by pozostała w dobrych kontaktach z sąsiadami. W tym celu porwał nawet kota pani McCluskey dopóki ta nie przeprosiła Edie za obelgę na temat jej piersi. Kiedy Karen rozpoczęła śledztwo na temat Dave'a i zaczęła pytać Edie, ta wyjawiła jak mało wie o mężu. Psychiatra Dave'a, Samuel Heller, skonfrontował się z nim w klubie "biały koń". Dave go udusił i wzniecił pożar, by zatrzeć ślady.

Małżeństwo z Edie, było dla Dave'a wymówką by wrócić do Fairview. Chciał on się zemścić na Mike'u, który w wypadku samochodowym zabił Lilę i Paige Dash, jego pierwszą żonę i jedyną córeczkę. Sama Edie zaczęła rozumieć, że coś jest nie tak. Pewnej nocy Edie nakryła męża w kuchni na rozmowie ze sobą. Nazajutrz otrzymała wyjaśnienie, że był już wdowcem. Wściekła za zatuszowanie prawdy, wyrzuciła go z domu.

Gdy Susan przez przypadek zamknęła siebie i Edie w piwnicy domu 4350 Wisteria Lane, Williams powiedziała jej historie swego ojca. Po uratowaniu przez ogrodnika (Gary Anthony Williams), wierząc też w prawdziwość tego co mieli, pozwoliła mężowi na powrót do jej domu.

Wkrótce zmarł jeden z najprawdziwszych przyjaciół Edie, Eli Scruggs, który w chwili największej słabości, podniósł ja na duchu.

W międzyczasie Edie pomogła Gabrielle zrzucić tłuszcz, który nagromadził się w jej ciele przez ostatnie 6 lat. Dowiedziała się też od męża jakie było jego poprzednie małżeństwo, ale odpowiedź była na tyle dotkliwa, że Edie nie pytała już więcej o to.

Kovbieta chciała wyjechać na weekend ale Dave początkowe się nie zgodził. Pospieszony jednak przez sekretarkę Hellera, Clarie (Erin O'Shaughnessy), zaprosił Katherine i Mike'a na camping. Skoro miał się odbyć w lesie, a nie w hotelu, Edie zrezygnowała z niego. Przyrzekła jednak mężowi, że o swojej decyzji nie poinformuje Katherine.

Wkrótce potem Edie i Dave zostali zaproszeni przez Mayfair na przyjęcie z powodu wprowadzenia się Mike'a do jej domu. W sklepie z alkoholami małżonkowie spotkali księdza Drance'a. Znał on poprzednią żonę Dave'a. Williams powiedział stanowczo duchownemu, że ma nowe życie i ksiądz ma się odczepić. Edie widziała to wszystko zza innej półki. Gdy poszła sama do duchownego, do kościoła, dowiedziała się, że "Dash" jest prawdziwym nazwiskiem Dave'a.

Szukając odpowiedzi, znalazła w internecie skład starych gazet w Mount Pleasant. Udała się tam i dowiedziała się, że Dave miał też córkę. Na faksie o który poprosiła, zawierającym więcej szczegółów, przeczytała że to właśnie Mike przypadkowo pozbawił ją i jej matkę życia trzy lata wcześniej. Wróciła do domu i natychmiast zadzwoniła do męża. Kazała mu przyjechać z campingu. Tym telefonem przez przypadek ocaliła życie Katherine, do której akurat celował Dave.

W domu stawiła czoła mężowi. Zagroziła ostrzeżeniem Mike'a, na co Dave zaczął przez chwilę dusić drugą żonę. Zapłakana i zdezorientowana, wsiadła do samochodu. Próbując wysłać wiadomość do Mike'a, ominęła autem Orsona, który wybiegł z domu Rose Kemper. Kilka sekund później, Edie trafiła w słup elektryczny. Gdy wysiadała, złapał ją prąd i upadła.

Więc, jechałam samochodem zeszłej nocy, i jak myślicie, co się stało? Wjechałam w słup telegraficzny. Potem, jakby obrażenia były małe, zostałam porażona prądem. Co mogę powiedzieć? To był jeden z tych dni. Wszyscy moi sąsiedzi to usłyszeli, więc szybko zostawili swoje burrito z mikrofalówki, drogie słoiczki kremu nawilżającego i filmy akcji z kablówki. Pospieszyli przed domy, chcąc zobaczyć co spowodowało ten rumor. Ale potem, kiedy zobaczyli, że to ja, stało się coś dziwnego. Przez chwilę, nikt się nie ruszał, ani niczego nie mówił. Po prostu patrzyli. A potem, rozpętało się piekło. Tak, nagle wszyscy zaczęli się bardzo martwić, co było wzruszające, ale koniec końców, bezcelowe. Chwilę przed przyjazdem karetki, usłyszałam jak ktoś szepcze. "Nie martw się, Edie. Wyjdziesz z tego. Nic ci nie będzie." Susan Mayer. Znowu się myliła. Dwie sekundy później, stało się. Kiedy wszyscy moi sąsiedzi stali wokół mnie, wydałam ostatnie tchnienie. Dobra wiadomość? Umarłam dokładnie tak jak żyłam. W całkowitym centrum uwagi.

— Edie Britt

Zjawili się wszyscy sąsiedzi, a wtedy Edie Williams, zmarła otoczona przez nich.

Po zgonie[edytuj | edytuj kod]

Ciało Edie poddano kremacji.

Dwa dni później, kiedy przysłowiowo kopnęłam w kalendarz, mój mąż poprosił sąsiadki o przysługę dla mnie. Można by powiedzieć, patrząc na ich twarze, że nie było to coś, co chcieliby zrobić, ale... zgodziły się tak czy inaczej. Następnego dnia, pośpieszyły do swych samochodów z dwoma termosami kawy, z koszykiem wypełnionym pieczonymi ciastkami i urną, w której byłam... ja.

— Edie Britt

Dave poprosił sąsiadki, by zawiozły jej prochy do jego pasierba, Traversa. Po drodze wspomniały ją:

 • Susan mówiła, że na samym początku koegzystencji na jednej uliczce, były dla siebie miłe, ale się pokłóciły z powodu "hobby" Edie. Później właśnie od niej dowiedziała się, że Karl ją zdradził z Brandi.
 • Lynette powiedziała, że Edie ożywiła jej wiarę w siebie i niegdyś proponowany przez nią alkohol pomógł pokonać raka.
 • Gabi dodała pewną ciekawostkę. Edie po tym, jak została pokonana w konkursie na to kto zbierze najwięcej mieszadełek od drinków w barze, orzekła w noc po jej rozwodzie z Carlosem, że sama nie dożyje 50. roku życia. Latynoska sąsiadka zaprzeczyła, bo uważała, że będą wciąż sexy za kolejne 50 lat.
 • Bree podziękowała zmarłej za to, że przekonała ją do odwiedzania Orsona w więzieniu.
 • Natomiast Karen wyjawiła samemu Traversowi, gdy dotarły na miejsce, że Edie, na równi z Karen, wiedziały dobrze, iż strata dziecka bardzo boli matkę. Edie wierzyła, że gdy oddała syna jego ojcu na wychowanie, ochroniła go przed destrukcyjnym wpływem samej siebie.

Syn Edie, po krótkim namyśle, nie przyjął prochów matki. Uznał, że skoro one były jej najlepszymi przyjaciółkami to mają prawo ją pochować. To Karen wpadła na pomysł pięknego i godnego pożegnania blond sąsiadki. Nazajutrz ona, Bree, Lynette, Susan i Gabi, trzymając jej prochy w równych wazonikach, oddały jej hołd i rozsypały swoją część prochów Edie przed swymi domami. Lynette na trawniku obok domu, Bree pod drzewem przed domem, Gabrielle pośród róż przed gankiem, Susan przy płotku przed domem a Karen na ziemi, przed swoim gankiem.

I tak Wisteria Lane stała się moim miejscem spoczynku. Moje prochy zostały rozsypane na trawie, po której niegdyś chodziłam, pod drzewem, które kiedyś dało mi cień, na wierzchu róż, które kiedyś uwielbiałam i za płotem, nad którym tak plotkowałam. I kiedy dziewczyny skończyły się ze mną żegnać, przyszedł wiatr i zabrał to, co ze mnie zostało, w powietrze. Kiedy patrzyłam w dół na świat, zaczęłam go opuszczać: pomalowane na biało płoty, samochody i ulice, kubki do kawy oraz odkurzacze. Opuściłam tyle rzeczy, które wydają się być takie zwyczajne, ale kiedy zbierzesz je razem, tworzą życie. Życie, które było jednym z lepszych. Powiem wam coś... Nie jest trudno umrzeć kiedy wiesz, że żyjesz, i ja to robiłam. Och, jak ja żyłam.

— Edie Britt

Edie pojawiła się jeszcze jako jedna z halucynacji swego męża. Powiedziała, że jego plan przypadkowego zabicia syna Susan w jeziorze jest "nudny" i kazała mu wymyślić lepszy, bardziej efektowny.

Wzmianki bez występu postaci[edytuj | edytuj kod]

Sezon 6[edytuj | edytuj kod]

 • Lee McDermott wspomniał o Edie, nie wymieniając jej z imienia, gdy sprzedał dom przy 4352 Wisteria Lane rodzinie Angie Bolen. Ujął to tak, zwracając się do Nicka Bolena, że "miał szczęście, bo kobieta, która zajmowała się okolicznymi nieruchomościami, wjechała samochodem w śmietnik, a potem poraził ją prąd"[14].
 • Po katastrofie awionetki na Wisteria Lane, Susan zastanawiała się co by się stało, gdyby nie rozwiodła się z Karlem niemal 11 lat wcześniej. Doszła do wniosku, że Karl i tak by od niej odszedł. Natomiast Mike, w tym samym czasie przywiózł by do domu ciężarną blondynkę. Byłaby to prawdopodobnie Edie, skoro Susan była jedyną kobietą, która ich rozdzieliła, ale nie zostało to potwierdzone[15]. Nawet tego nie można brać za dobrą monetę, skoro w trzecim sezonie Edie skłamała Carlosowi, że chce dziecko a brała tabletki antykoncepcyjne.

Sezon 7[edytuj | edytuj kod]

 • Pół roku później Renee Perry wynajęła dom Edie a Lynette, chcąc się upewnić czy chodzi właśnie o ten konkretny budynek, spytała się jej "dom Edie?". Był to też ostatni raz kiedy wspomniano imię tej osoby w serialu[16].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Gdy Susan wyprowadziła się z uliczki, Edie nie było pośród duchów Wisteria Lane a przynajmniej nie pokazano z bliska jej twarzy. Jeden z widzów serialu dokleił ją jednak do fanowskiego filmiku, wykorzystując scenę z 17. odcinka trzeciego sezonu, gdy Nicollette była ubrana na biało. Do początku lutego 2015 roku osiągnął on prawie 64 000 wyświetleń.
 • Nigdy nie nakręcono wspólnych scen między aktorkami Sheridan i Strong, służących pokazaniu relacji Edie i Mary Alice. Jednakże w odcinku "Back in Business" (sezon 5 odcinek 4) Edie określiła Mary Alice jako przyjaciółkę.
 • Początkowo Edie Britt miała nazywać się Evie McCall, jak to jest opisane w książce "Desperate Housewives: Behind Closed Doors."
 • Scenarzyści chcieli usunąć Edie w pierwszym sezonie (odcinek ósmy), lecz jej postać wzbudziła dużą sympatię, co uczyniło ją jedną z pięciu tytułowych "Desperatek". Pomimo to wizerunek Nicollette nie pojawił się w sekwencji obrazów otwierających serial.
 • Podczas castingu do serialu Gotowe na wszystko Nicollette Sheridan starała się o rolę Bree Van De Kamp, podczas Marcia Cross usiłowała zdobyć pracę jako Mary Alice Young[17].
 • W postać Edie chętnie wcieliła by się Dana Delany, gdyby miała możliwość wyboru[18]. Również Eva Longoria przyznała, że chętnie wcieliła by się w Edie, gdyby zabrakło postaci Gabrielle w serialu[19].
 • Inspiracją dla stworzenia postacie Edie, była bohaterka "Edwarda Nożycorękiego" o imieniu Joyce Monroe, grana przez Kathy Baker[20].
 • Edie była metodystką[21]. Była też silnie uczulona na jad os[22].
 • Chociaż siostry Edie nigdy nie pokazano w serialu, panie musiały utrzymywać ze sobą jakiś kontakt. Edie poprosiła kiedyś Carlosa by kupił dla jej siostry prezent[23].
 • Zanim Edie zmarła, przynajmniej trzy razy jej życie było zagrożone:
  • gdy spotkała się z Jerrym Shaw, który miał ją zabić, bo Paul Young sądził, że to ona szantażowała jego zmarłą żonę[24],
  • gdy Carolyn Bigsby wzięła zakładników w supermarkecie[25]
  • oraz gdy chciała udać przez Carlosem Solis, że powiesiła się z miłości. Zbyt szybko puściła się belki podtrzymującej dach[26].
 • Edie używała kilku samochodów:
 • 5 sierpnia 2011 roku stacja ABC ogłosiła, że seria ósma "Gotowych na wszystko" będzie ostatnią w historii serialu[27][28][29]. W związku z tym Nicollette Sheridan powiedziała stanowcze "nie" swojemu gościnnemu występowi w serialu jako Edie[30][31].
 • Edie, w momencie zgonu, była 37. postacią uśmierconą przez scenarzystów.
 • Postać Renee Perry została dodana do serialu z powodu reakcji fanów na śmierć Edie, z którą nie mogli się pogodzić.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sezon 3 odcinek 23: słowa Ilee Britt "(...) twój ojciec tego nie dożył".
 2. a b Sezon 2 odcinek 3: wspomniany przez Julie Mayer.
 3. a b Sezon 5 odcinek 12: wspomniane przy Susan przez Edie
 4. Sezon 5 odcinek 6: wspomniany przez Dave'a
 5. Sezon 3 odcinek 17: 2007 rok − 40 lat = 1967. Edie powiedziała do Carlosa, że jest 40 − letnią imprezowiczką.
 6. Sezon 5 odcinek 12
 7. Sezon 3 odcinek 2
 8. Sezon 1 odcinek 10
 9. Sezon 2 odcinek 9
 10. a b Sezon 3 odcinek 16: Carlos powiedział, że chłopiec ma osiem lat. 2007 − 8 = 1999
 11. Sezon 3 odcinek 18
 12. a b Sezon 5 odcinek 13: Wystrój pierwszego domu, który spaliła Susan, krótko po pogrzebie Mary Alice + słowa Eliego Scruggsa, że była przez 2 lata żoną geja + późniejsze retrospekcje z odcinka 5x19, które zdradziły, że musiała tu już mieszkać od 2003 roku (czasu na krótko przed zdradą Karla z Brandi).
 13. Sezon 1 odcinek 11
 14. Sezon 6 odcinek 1
 15. Sezon 6 odcinek 11
 16. Sezon 7 odcinek 2
 17. On "Desperate", The Die is Cast, New York Daily News, 22 listopada 2004 a odzyskany 31 grudnia 2009 roku
 18. Ask Desperate Housewives Part 3, YouTube, 21 lutego 2009
 19. ASK DESPERATE HOUSEWIVES SEASON 6 PART 1, YouTube, 2 października 2009
 20. 'Desperate Housewives': 'The truth about my gals of the suburbs', Weblogs.Variety.com, 28 września 2008
 21. Sezon 2 odcinek 1
 22. Sezon 2 odcinek 22
 23. Sezon 4 odcinek 3
 24. sezon 1 odcinek 8
 25. Sezon 3 odcinek 7
 26. Sezon 4 odcinek 1
 27. EXCLUSIVE: ABC Will End 'Desperate Housewives' In May 2012 After 8th Season, www.deadline.com, 5 sierpnia 2011
 28. Desperate end in may 2012, IMDB, 5 sierpnia 2011
 29. Shocker: Desperate Housewives To End in May, TVline, 5 sierpnia 2011
 30. 'Desperate Housewives:' Nicollette Sheridan Won't Return for Final Season, hollywoodreporter, 8 sierpnia 2011
 31. Sheridan won't return from the dead for 'Housewives' final season, TheClicker, 8 sierpnia 2011