Edison (New Jersey)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Edison (ang. Edison Township) – miejscowość w hrabstwie Middlesex w stanie New Jersey w USA.

Liczba mieszkańców, zgodnie ze spisem z 2004 roku, około 100 tys.

Gmina miejska jest zarządzane przez burmistrza i Radę Miejską zgodnie z dekretem prawnym (Faulkner Act).

  • Kod pocztowy (ZIP code) to: 08818, 08819, 08820

Historia miasta[edytuj | edytuj kod]

Wczesna historia[edytuj | edytuj kod]

Edison oryginalnie było częścią miasta Woodbridge i Piscataway, w końcu XVII wieku, kiedy to kolonizacja na tych terenach się rozpoczęła. Miejscowość początkowo nazwano Raritan. W 1954 roku miejscowość zostaje przemianowana na Edison, by uczcić wielkiego wynalazcę Thomasa Edisona.

Czasy Edisona[edytuj | edytuj kod]

W roku 1876 Thomas A. Edison osiedla się w ówczesnym Raritan, nazywanym wtedy również Menlo Park, i otwiera laboratorium. W tym to laboratorium powstają najsłynniejsze odkrycia wynalazcy takie jak: fonograf czy żarówka. Ulica Christie to pierwsza ulica z elektrycznym oświetleniem. W roku 1883 Edison przenosi swe laboratorium do West Orange, New Jersey.

Współczesne Edison[edytuj | edytuj kod]

Dzisiaj Edison jest jednym z najszybciej rozwijających się gmin miejskich w stanie New Jersey. W Edison żyje duża diaspora żydowska, dzielnica Highland Park to dzielnica, gdzie znajdują się duże synagogi. W miejscowości znajduje się wieża i muzeum upamiętniające Thomasa Edisona. W dzielnicy Iselin żyje duża grupa emigrantów z Południowej Azji z typowymi restauracjami i sklepami dla tej części świata. W miejscowości istniała również fabryka Ford Motor Company, jednak w roku 2003 została zamknięta i około 1420 pracowników straciło pracę. Middlesex County College jest ulokowany w Edison. Uczelnia ta jest znana z wysokiego poziomu nauczania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Metuchen

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]