Editions Spotkania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Editions Spotkania – polskie wydawnictwo emigracyjne założone w 1978 w Paryżu przez Piotra Jeglińskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki wydawnictwa związane były z inicjatywą wydania emigracyjnej edycji lubelskiego pisma „Spotkania” podjętą przez Piotra Jeglińskiego. Pierwsze dwa numery pisma wydano dzięki pomocy Andrzeja Stypułkowskiego w Londynie. Pierwszą książką wydawnictwa były Wspomnienia z Kazachstanu ks. Władysława Bukowińskiego, wydane również w Londynie w 1979. Od 1980 książki drukowano w Paryżu. Do ogłoszenia stanu wojennego wydawnictwo zajmowało się reedycją pisma „Spotkania” oraz książek ukazujących się w wydawniczej serii Biblioteka „Spotkań”. Następnie prowadziło także własną działalność wydawniczą, było także znane z przerzucanych do Polski edycji miniaturowych. Nakład jego książek w latach 80. sięgał średnio 10 000 egzemplarzy. Łącznie do 1989 wydało sześćdziesiąt dziewięć tytułów książkowych, przedrukowywało także numery „Spotkań”, a w latach 80. wydawało także kwartalnik „Libertas”. W 1989 wydawnictwo zostało wyróżnione Nagrodą im. Jerzego Łojka[1].

Od 1990 wydawnictwo działało w Polsce. Prezesem wydawnictwa pozostawał Piotr Jegliński, dyrektorem generalnym do chwili śmierci (w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku) był Janusz Krupski[2]. Editions Spotkania było również wydawcą tygodnika „Spotkania”.

Wybrane tytuły[edytuj | edytuj kod]

P. Jegliński w czasie promocji książki "Wspomnienia z Kachstanu" wraz z Marią Anders, Wiesławem Włodkiem (zarząd Poczty Polskiej) i Kornelem Morawieckim w 2016 roku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dyplom przyznania nagrody im. Jerzego Łojka dla wydawnictwa „Spotkania”. biblioteka.teatrnn.pl. [dostęp 2017-07-04].
  2. lista ofiar katastrofy smoleńskiej. 2010-04-10. [dostęp 2016-05-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Scriptores nr 39, w serii „Lublin – drogi do wolności”, tom 3 – numer poświęcony kręgowi „Spotkań” (tam m.in. kalendarium, wspomnienia Piotra Jeglińskiego, bibliografia Editions Spotkania za lata 1979–1989)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]