Edmond Francis Prendergast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edmond Francis Prendergast
Arcybiskup Filadelfii
Ilustracja
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

3 maja 1843
Clonmel, Irlandia

Data i miejsce śmierci

26 lutego 1918
Filadelfia

Miejsce pochówku

Bazylika archikatedralna Świętych Piotra i Pawła w Filadelfii

Arcybiskup Filadelfii
Okres sprawowania

1911-1918

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

17 listopada 1865

Nominacja biskupia

5 grudnia 1896

Sakra biskupia

24 lutego 1897

Sukcesja apostolska
Konsekrator

Patrick John Ryan

Współkonsekratorzy

Ignatius Frederick Horstmann
Michael John Hoban

Edmond Francis Prendergast (ur. 3 maja 1843 w Clonmel w Irlandii, zm. 26 lutego 1918 w Filadelfii) – amerykański duchowny katolicki pochodzenia irlandzkiego, arcybiskup metropolita Filadelfii w latach 1911-1918.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w hrabstwie Tipperary w rodzinie Lawrence'a i Joanny z domu Carew. Trzech jego wujów i dwóch braci także było kapłanami, a dwie siostry zostały zakonnicami. W roku 1859 wyjechał do USA na zaproszenie swego krewnego. Tam ukończył seminarium duchowne św. Karola Boromeusza w Filadelfii. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 listopada 1865 roku z rąk bpa Jamesa Wooda. Kolejne dziesięciolecia poświęcił pracy duszpasterskiej, będąc m.in. proboszczem w Bristol, Allentown i parafii św. Malachiasza w Filadelfii (1874-1811). W roku 1895 mianowany wikariuszem generalnym archidiecezji Filadelfia.

5 grudnia 1896 otrzymał nominację na pierwszego w historii biskupa pomocniczego Filadelfii ze stolicą tytularną Sicilium. Sakry udzielił mu jego ówczesny zwierzchnik abp Patrick John Ryan. Nadal pełnił swe dotychczasowe obowiązki wikariusza generalnego i proboszcza u św. Malachiasza. Oprócz tego przewodził archidiecezjalnemu Komitetowi ds. Budownictwa. Od roku 1911, po śmierci abpa Ryana, zarządzał archidiecezją jako administrator apostolski. Niedługo później, 27 maja 1911 roku, papież Pius X mianował go arcybiskupem macierzystej archidiecezji. Jego rządy odznaczały się wzrostem nowych parafii i szkół parafialnych, założył też dom pomocy dla rekonwalescentów i kalekich dzieci. Kapłani i świeccy cenili go jako przyjaciela i zatroskanego ojca. Pochowany został w krypcie archikatedry. Szkoła średnia w Drexel Hill została nazwana jego imieniem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]