Edmund Arrowsmith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Edmund Arrowsmith
prezbiter
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1585
Lancashire
Data śmierci 28 sierpnia 1628
Czczony przez Kościół katolicki
Data kanonizacji 25 października 1970
przez Pawła VI
Wspomnienie 28 sierpnia

Edmund Arrowsmith, właśc. Brian Arrowsmith (ur. 1585 w Lancashire, zm. 28 sierpnia 1628) – święty Kościoła katolickiego, angielski jezuita, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich.

Pochodził z katolickiej rodziny. W dzieciństwie był świadkiem prześladowań ojca. W 1606 roku wyjechał na kontynent i podjął studia w Kolegium Angielskim w Douai. Na bierzmowaniu przyjął imię Edmund, pod którym odtąd występował i pod którym został zapamiętany. W 1612 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a w czerwcu następnego roku podjął działalność kapłańską w rodzinnej miejscowości. Pierwszy raz został aresztowany w 1622 roku i osadzony w Lancaster Castle. Po rozmowie z anglikańskim biskupem Chester został uwolniony co współcześnie wiąże się także z przeprosinami skierowanymi do więzionych w tym czasie księży katolickich wystosowanymi przez króla Jakuba I Stuarta. W dwa lata później realizując swoje plany z kolegium wstąpił do Towarzystwa Jezusowego.

Posługę sprawowaną przez piętnaście lat przerwało aresztowanie do którego przyczynił się młody człowiek o nazwisku Holden, któremu Edmund Arrowsmith odmówił udzielenia dyspensy od przeszkody małżeńskiej. Zadenuncjowanego osadzono w więzieniu, poddano torturom i po dwóch dniach skazano na śmierć przez powieszenie, wypatroszenie i poćwiartowanie. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1628 roku, a Edmund Arrowsmith był pierwszą ofiarą okresu panowania Karola I Stuarta.

Relikwie Edmunda Arrowsmitha znajdują się w świątyni pod jego wezwaniem w Ashton-in-Makerfield[1][2]. W miejscowości tej działa placówka oświatowa jego imienia[3]. Wspomnienie liturgiczne przypada w dies natalis[4]. Kanonizowany został w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI 25 października 1970 roku.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]