Eduard Strauss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eduard Strauss

Eduard Strauss (ur. 15 marca 1835 w Wiedniu, zm. 28 grudnia 1916 tamże) – austriacki kompozytor. Razem z ojcem Johannem Straussem i braćmi Johannem Straussem II i Josefem Straussem tworzył muzyczną "dynastię" Straussów, kształtującą przez większość XIX wieku muzyczny świat Wiednia.

Od 1863 roku był żonaty z Marią Klenkhart i miał z nią dwóch synów, Johanna Straussa III i Josefa Eduarda Straussa.

Edward posiadał własny styl, indywidualny, raczej nie konkurencyjny w stosunku do prac jego braci i innych jemu współczesnych kompozytorów. Uznawany za twórcę głównie muzyki tanecznej, zawsze pozostawał w cieniu swoich starszych braci.

Był twórcą głównie szybkich polek, z niemiecka nazywanych: "polka-schnell". Wśród najpopularniejszych jego dzieł z tego gatunku znajdują się: Bahn Frei op. 45, Ausser Rand und Band op.168, i Ohne Bremse op. 238.

Stworzył także niewielką liczbę walców, z których tylko część się zachowała, w tym najbardziej znany Doctrinen op. 79.

Eduard Strauss kierował Orkiestrą Straussa aż do jej rozwiązania 13 lutego 1901, kiedy to po przejściach związanych ze śmiercią jego brata Johanna Straussa II w 1899 oraz kłopotach finansowych rodziny, zdecydował się na przejście w stan spoczynku. Po rozwiązaniu orkiestry wrócił do Wiednia, gdzie zmarł w 1916. Przez cały ten okres aż do śmierci dystansował się od życia publicznego i nigdy aktywnie nie wziął udziału w żadnym koncercie. W roku 1906 opublikował jedynie wspomnienia rodzinne zatytułowane: Erinnerungen.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]