Eduardo Paolozzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eduardo Paolozzi
Data i miejsce urodzenia

7 marca 1924
Leith

Data i miejsce śmierci

22 kwietnia 2005
Londyn

Narodowość

szkocka

Alma Mater

Slade School of Fine Art

Dziedzina sztuki

rzeźbiarstwo

Epoka

sztuka współczesna

Gatunek

pop art

Odznaczenia
Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)
Paolozzi – Newton (1995)

Sir Eduardo Paolozzi (ur. 7 marca 1924 w Leith, zm. 22 kwietnia 2005 w Londynie) – szkocki artysta wizualny, znany głównie ze swoich rzeźb.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny emigrantów włoskich. Kształcił się w Edinburgh College of Art, później w Slade School of Fine Art w Londynie. Był czołową postacią pop-artu w Anglii, jednym z założycieli „Independent Group” (lata 60.). Początkowo działał jako malarz i projektant, potem zasłynął jako rzeźbiarz. Był twórcą m.in. rzeźb przedstawiających postaci ludzkie, łączących realizm z elementami kubizmu.

Wykładał na wielu uczelniach angielskich (Royal College of Art w Londynie), amerykańskich (University of California w Berkeley) i niemieckich (Fachhochschule w Kolonii i Akademie der Bildenden Künste w Monachium).

W 1968 został odznaczony Komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE), w 1979 przyjęto go w poczet członków londyńskiej Royal Academy of Arts. Od 1986 do końca życia nosił honorowy tytuł Rzeźbiarza Jej Królewskiej Mości w Szkocji. W 1989 otrzymał tytuł szlachecki Sir. W ostatnich latach życia ciężko chorował i był zmuszony korzystać z wózka inwalidzkiego.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

  • mozaika na ścianie stacji metra londyńskiego Tottenham Court Road;
  • projekt okładki płyty Paula McCartneya Red Rose Speedway;
  • pomnik Newtona przy British Library w Londynie;
  • rzeźba Rybak przy stacji londyńskiego metra Euston Station.