Eduardo Verástegui

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eduardo Verástegui
Ilustracja
Imię i nazwisko José Eduardo Verástegui Córdoba
Data i miejsce urodzenia 21 maja 1974
Ciudad Mante w stanie Tamaulipas, Meksyk

Eduardo Verástegui, właściwie José Eduardo Verástegui Córdoba (ur. 21 maja 1974 w Ciudad Mante, w stanie Tamaulipas) – meksykański aktor, piosenkarz i model.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w rodzinie rzymskokatolickiej plantatorów trzciny cukrowej. Studiował prawo na Universidad Autónoma de Tamaulipas. Porzucił studia dla kariery aktorskiej. Swoją karierę rozpoczął jako model reklamujący wyroby Calvina Kleina i Versace. Następnie w 1994 roku związał się z meksykańską grupą popową Kairo, z którą koncertował przez cztery lata w Ameryce Łacińskiej, odnosząc sukcesy przebojami w języku hiszpańskim. Po debiucie na szklanym ekranie w telenoweli meksykańskiej Televisa Mi querida Isabel (1997), w 2001 roku podpisał kontrakt z Universal Music Latino i nagrał swój solowy album Eduardo Verástegui.

Wystąpił jako Cygan w teledysku Jennifer Lopez do piosenki "Ain't It Funny" (2001) oraz w reklamie jej perfum. Znalazł się także w obsadzie seriali: CBS Kryminalne zagadki Miami (CSI: Miami, 2003), ABC Karen Sisco (2003) i TNT Czarodziejki (Charmed, 2004). W komedii Papi i dziewczyny (Chasing Papi, 2003) z Roselyn Sanchez zagrał postać romansującego jednocześnie z trzema dziewczynami specjalisty od reklamy. W 2006 roku zagrał jedną z głównych ról w meksykańsko-amerykańskim dramacie Bella. Film ten zdobył liczne nagrody oraz uznanie krytyków filmowych.

W Kalifornii stworzył fundację pomocy kobietom planującym aborcję. Wraz z Seanem Wolfingtonem, Leo Severinem, Alejandro Gomezem Monteverdem i J. Eustace'em Wolfingtonem założył firmę Metanoia Films. Jej pierwszy film Bella zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Toronto.

Wraz z amerykańską modelką i aktorką Daisy Fuentes w dniu 29 czerwca 2008 roku został rodzicem chrzestnym Pablito (ur. 28 września 2007), syna argentyńskiej aktorki Sandry Vidal i meksykańskiego piosenkarza Pablo Montero. We wrześniu 2008 roku zrealizował film wzywający hiszpańskich wyborców w Stanach Zjednoczonych, aby odrzucili kandydaturę Baracka Obamy z powodu proaborcyjnych poglądów.

W 2009 roku aktor zagrał w krótkometrażowym filmie 'Cyrk motyli" (The Butterfly Circus) jako Pan Mendez. Film reżyserował Joshua Weigel. "Cyrk motyli" jest to krótkometrażowy film, mający uświadomić widzowi poważny problem - brak akceptacji samego siebie oraz brak poczucia własnej wartości. Główny bohater Will (Nick Vujicic) jest młodym mężczyzną "pokaranym" przez los - nie posiada kończyn. Momentem zwrotnym w jego życiu jest chwila, kiedy odnajduje sens i odzyskuje wiarę w siebie. Dodatkowo staje się autorytetem dla innych, cierpiących i zagubionych osób. Jest przykładem osoby walczącej, która mimo przeciwności losu nie poddaje się.

W 2012 wszedł na ekrany kin film "For Greater Glory: The True Story of Cristiada" (reż.: Dean Wright), znany w Polsce jako Cristiada. Eduardo Verástegui zagrał w nim rolę błogosławionego Józefa Anakleta Gonzáleza Floresa. Film trwa 2 godz. 25 min. i opowiada o prawdziwych zdarzeniach, jakie miały miejsce w Meksyku lat 20. XX wieku, kiedy to chrystusowcy walczyli z restrykcyjnym i krwawym reżimem państwa. Premiera w Polsce odbyła się w Rzeszowie, 5 kwietnia 2013 (aktor wziął udział w tej uroczystości).

Linki zewnętrzne[edytuj]