Edusat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edusat
Data startu 9 listopada 2002
Właściciel Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Warszawie
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Strona internetowa

Edusat – polskojęzyczna niekodowana telewizja edukacyjna, działająca na podstawie koncesji (nr 282/2002-T) Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od 9 listopada 2002 roku. Przez pierwszych 10 lat istnienia była telewizją satelitarną. Od 11 października 2012 stacja nadaje tylko w sieciach kablowych, IPTV oraz w internecie.

Koncesja[edytuj | edytuj kod]

Telewizja Edusat rozpoczęła swoją działalność 9 listopada 2002, jako pierwsza w Polsce satelitarna telewizja edukacyjna[1]. Autorem pomysłu utworzenia stacji jest jej założyciel i pierwszy prezes – prof. dr hab. Wojciech Pomykało – rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie. Telewizję wspierała również fundacja „Innowacja”, która m.in. powołała do życia Wyższą Szkołę Społeczno-Ekonomiczną w Warszawie. Stacja przez wiele lat swojego istnienia, była ściśle związana z WSSE, emitując wykłady z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Edusat powstał z myślą o studentach, oferując im możliwość uczestnictwa w wykładach akademickich, co pozwalało na realizowanie przez nich procesu samokształcenia. Początkowo telewizja miała dawać studentom Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie dostęp jedynie do wykładów akademickich. W roku akademickim stacja transmitowała wykłady „na żywo” (głównie w soboty i niedziele) z siedziby uczelni do 34 różnych sal wykładowych rozmieszczonych na terenie całej Polski.

Działalność stacji została zauważona również na forum międzynarodowym. W 2008 roku Edusat rywalizował ze 132 stacjami tematycznymi z 17 krajów, w odbywającym się od 1996 roku konkursie Hot Bird TV Awards, uzyskując wyróżnienie w kategorii „edukacja i kultura”.

Od początku istnienia telewizja Edusat nie ogranicza się wyłącznie do transmisji wykładów akademickich. Emituje także klasyczne filmy fabularne, magazyny muzyczne, programy dokumentalne, podróżnicze, rozrywkowe o modzie, urodzie, motoryzacji i gwiazdach show-biznesu, magazyny popularnonaukowe, reportaże oraz relacje sportowe[2][3][4]. W 2005 roku Edusat emitował programy poradnikowej telewizji Moja TV, natomiast w 2008 transmitował sygnał telewizji Gamesat poświęconej grom komputerowym.

26 sierpnia 2011 stacja przeszła na emisję z formatu 4:3 do panoramicznego 16:9[5]. 15 października 2012 roku stacja zakończyła emisję satelitarną[6]. Kanał nadal jest dystrybuowany w sieciach kablowych, IPTV za pomocą sieci światłowodowej. 15 listopada 2012 roku została uruchomiona wersja HDTV kanału.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy