Edward (książę Geldrii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward
ilustracja herbu
{{{dewiza}}}
książę Geldrii
Okres od 1361
do 1371
Poprzednik Renald III
Następca Renald III
Dane biograficzne
Data urodzenia 12 marca 1336
Data śmierci 24 sierpnia 1371
Miejsce spoczynku klasztor Graefenthal
Ojciec Renald II
Matka Eleonora z Anglii

Edward (ur. 12 marca 1336 r., zm. 24 sierpnia 1371 r.) – książę Geldrii i hrabia Zutphen od 1361 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edward był młodszym synem księcia Geldrii Renalda II. Jego matką była druga żona Renalda, Eleonora, córka króla Anglii Edwarda II. Imię otrzymał po swym dziadzie i wuju, królach Anglii. W 1343 r. po śmierci ojca księstwo Geldrii i hrabstwo Zutphen odziedziczył jego starszy brat, Renald III.

W 1350 stanął na czele opozycyjnego wobec brata stronnictwa mieszczańskiego (Bronkhorster) i wspierany przez matkę zaczął kilkuletnie zmagania z bratem i popierającym go stronnictwem szlacheckim (Heeckeren). Zmagania braci trwały ze zmiennym szczęściem kilka lat, wreszcie w 1361 r. Edward pokonał Renalda i objął tron książęcy. Renald został uwięziony na zamku Nijenbeek.

W 1371 r. Edward wsparł swego szwagra księcia Jülich Wilhelma II w walce z księciem Brabancji. Został poważnie ranny w bitwie pod Baesweiler i dwa dni później zmarł. Został pochowany w klasztorze Graefenthal. Nigdy się nie ożenił (w 1368 r. zaręczył się z Katarzyną, córką księcia Bawarii i hrabią Holandii Albrechta I) i nie pozostawił potomków.

Na tron po śmierci Edwarda powrócił na kilka miesięcy starszy brat. Ponieważ i on wkrótce zmarł nie pozostawiwszy potomków, Geldrię odziedziczył (po wojnie, w której naprzeciwko siebie stanęły stanęły stronnictwa stające wcześniej po stronie obu braci) siostrzeniec Edwarda i Renalda, syn Marii i księcia Jülich Wilhelma II, Wilhelm.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]