Edward C. Prescott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Christian Prescott
Edward C. Prescott
Ilustracja
Data urodzenia 26 grudnia 1940
Zawód ekonomista
Narodowość Amerykanin

Edward Christian Prescott (ur. 26 grudnia 1940 w Glenn Falls w stanie Nowy Jork) – amerykański ekonomista, profesor ekonomii na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2004 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest profesorem Uniwersytetu Stanu Arizona w Tempe i doradcą w Banku Rezerwy Federalnej w Minneapolis w stanie Minnesota.

Wraz z Norwegiem Finnem Kydlandem (z którym łączy go wieloletnia współpraca) w 1982 roku opublikował model realnych cykli koniunkturalnych (tzw. RBC) uwzględniający realne szoki technologiczne. W 2004 wraz z Kydlandem zostali uhonorowanani Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za wkład do teorii makroekonomii, polegający na wyjaśnieniu roli spójności czasowej w prowadzeniu polityki gospodarczej (w szczególności polityki monetarnej) oraz wyjaśnienie jakie czynniki stanowią siłę napędową cykli koniunkturalnych.

W 2002 roku został wyróżniony Nagrodą Nemmersa.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Finn E. Kydland, Edward Prescott. Time to Build and Aggregate Fluctuations. „Econometrica”. 50 (6), s. 1345-1370, 1982. [dostęp 2015-09-08]. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]