Edward Daniel Howard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Daniel Howard
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 5 listopada 1877
Cresco
Data i miejsce śmierci 2 stycznia 1983
Beaverton
Arcybiskup metropolita Portland
Okres sprawowania 26 sierpnia 1926 - 9 grudnia 1966
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Prezbiterat 12 czerwca 1906
Nominacja biskupia 23 grudnia 1923
Sakra biskupia 8 kwietnia 1924
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 8 kwietnia 1924
Miejscowość Dubuque
Miejsce Katedra św. Rafała
Konsekrator Austin Dowling
Współkonsekratorzy Daniel Mary Gorman
Thomas William Drumm

Edward Daniel Howard (ur. 5 listopada 1877 w Cresco, zm. 2 stycznia 1983 w Beaverton) – amerykański duchowny katolicki, arcybiskup Portland, jeden z najdłużej żyjących biskupów katolickich w historii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ojciec pochodził z Irlandii ale wyemigrował do USA i osiadł w Illinois. Tu poznał swą przyszłą żonę, z którą miał czworo dzieci w tym bliźniaki Emmetta i Edwarda Daniela. Emmet zmarł już po dziewięciu miesiącach życia. Edward w 1900 wstąpił do seminarium duchownego w St.Paul gdzie został ordynowany do kapłaństwa 12 czerwca 1906 roku przez abpa. Johna Irelanda. Był następnie wykładowcą łaciny i greki w szkole średniej, gdzie po dwóch latach został dyrektorem.

23 grudnia 1923 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego Davenport ze stolicą tytularną Isaura. Sakry udzielił w katedrze św. Rafała w Dubuque arcybiskup St. Paul Austin Dowling. Po dwóch latach został awansowany na arcybiskupstwo w Oregon City. Ingres do katedry Niepokalanego Poczęcia miał miejsce 25 sierpnia 1926 roku. We wrześniu 1928 archidiecezja zmieniła siedzibę i stolicą było odtąd Portland.

Z urzędu ustąpił tuż po zakończeniu Soboru watykańskiego II w 1966 roku po 40 latach kierowania archidiecezją. Miał wówczas prawie 90 lat. Został przeniesiony na stolicę tytularną Albule i jednocześnie administrował archidiecezja do czasu wyboru następcy. Zamieszkał następnie w Beaverton pod opieką sióstr NMP z Oregon. Zmarł jako najdłużej żyjący biskup katolicki w historii, którego lata życia wiarygodnie udokumentowano.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Antonio Teutonico
Najstarszy żyjący biskup katolicki Następca
Mikiel Gonzi