Edward Douglas-Scott-Montagu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lord Montagu, 27 marca 2007 r.

Edward John Barrington Douglas-Scott-Montagu (ur. 20 października 1926 w Londynie), brytyjski polityk i arystokrata, najstarszy syn Johna Douglasa-Scotta-Montagu, 2. barona Montagu of Beaulieu, i Alice Pearl Crake, córki majora Edwarda Crake'a. Tytuł barona odziedziczył w wieku zaledwie 3 lat, kiedy jego ojciec zginął w wypadku.

Uczył się w St. Peter's Court School i Ridley College w Kanadzie, w Eton College oraz w oksfordzkim New College. Służbę wojskową odbył w Grenadier Guards, w Palestynie przed wygaśnięciem brytyjskiego mandatu dla tych terenów.

Po osiągnięciu pełnoletności w 1944 r. zajął miejsce w Izbie Lordów, przysługujące mu jako parowi Zjednoczonego Królestwa. Zajmował się głównie sprawami palestyńskimi. Po reformie Izby w 1999 r. pozostał w niej jako jeden z parów dziedzicznych.

W 1954 r. baron został uwięziony na 12 miesięcy za stosunki homoseksualne z Michaelem Pitt-Riversem i Peterem Wildebloodem.

Montagu interesował się historią motoryzacji. Jego pasja doprowadziła do otwarcia National Motor Museum w swojej posiadłości w Beaulieu (Hampshire) w 1952 r. W 1956 r. założył pismo The Veteran and Vintage Magazine. W 2001 r. nakładem wydawnictwa Weidenfeld&Nicholson ukazała się jego książka Wheels Within Wheels.

Baron Montagu był przewodniczącym Historic Houses Association (1973-1978) i English Heritage (1984-1992).

Montagu żenił się dwa razy. Po raz pierwszy 11 kwietnia 1959 r. Ożenił się wtedy z Elisabeth Belindą Crossley (ur. 11 stycznia 1932), córką kapitana Johna de Bathe Crossley'a i Sybelle Drummond, córki Cyrila Drummonda. Para doczekała się syna i córki:

Pierwsze małżeństwo barona zakończyło się rozwodem w 1974 r. W tym samym roku poślubił on Fionę Herbert i ma z nią jednego syna:

Poprzednik
John Douglas-Scott-Montagu, 2. baron Montagu of Beaulieu
Baron Montagu of Beaulieu
1929-
Następca
-
Poprzednik
Charles Winn, 6. baron St Oswald
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Mężczyźni
Następca
Rognvald Herschell, 3. baron Herschell