Edward Lutczyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edward Lutczyn
Ilustracja
Edward Lutczyn (2008)
Data i miejsce urodzenia

8 czerwca 1947
Heppenheim, Niemcy

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Dziedzina sztuki

grafika, karykatura, ilustracja

podpis
Odznaczenia
Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka

Edward Lutczyn (ur. 8 czerwca 1947 w Heppenheim) – polski artysta plastyk o charakterystycznej kresce. Znany z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, zarówno skierowanych do najmłodszych, jak i do dorosłych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn grafika i reżysera Piotra Pawła Lutczyna i malarki Bożeny Kubiczek-Lutczyn, wnuk malarza Mieczysława Kubiczka. W 1955 został nagrodzony w konkursie rysunkowym organizowanym przez „Płomyczek”. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Debiutował w 1971 ilustracjami w „Szpilkach”. W tym samym roku pojawił się w dwutygodniku „Student” i „Echu Krakowa”. Współpracował z wieloma magazynami, takimi jak „Gazeta Wyborcza”, „Playboy”, „Przekrój”, „Reader’s Digest”, „Świerszczyk”, „Wiedza i Życie”. Rysował również w programie telewizyjnym „Butik”. Autor dwóch komiksów publikowanych w magazynie opowieści rysunkowych Relax, na początku lat osiemdziesiątych.

Zajmuje się także m.in. projektowaniem plakatów, pocztówek, okładek płyt. Zilustrował przeszło 130 książek, jego prace były wystawiane wielokrotnie w Polsce i za granicami kraju. Wielokrotny laureat złotej, srebrnej i brązowej szpilki.

Ma córkę Karolinę Lutczyn (aktorkę, tancerkę, piosenkarkę) i syna Jakuba.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lista odznaczonych Odznaką RPD [online], brpd.gov.pl, grudzień 2023 (pol.).