Edward Maunder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Maunder

Edward Walter Maunder (12 kwietnia 1851 – 21 marca 1928) - astronom angielski, zajmował się badaniami plam słonecznych i słonecznego pola magnetycznego. Edward Maunder urodził się w 1851 roku w Londynie. Uczęszczał do King's College London, którego nie ukończył. Swoją pierwszą pracę podjął w londyńskim banku by opłacić studia. Dwukrotnie żonaty. W 1873 roku uzyskał w Obserwatorium Królewskim stanowisko asystenta od obserwacji spektroskopowych. W 1875 roku ożenił się z Edith Hannah Bustin, z którą miał sześcioro dzieci. Kolejną jego żoną była Annie Scott Dill Russell (1868–1947), matematyczka z którą współpracował przez resztę życia; pobrali się w 1895 roku. W roku 1916 Annie Maunder została, jako jedna z pierwszych kobiet, przyjęta do Royal Astronomical Society.

Biblista. Jego nazwiskiem nazwano krater na Księżycu.

Obserwacje słoneczne[edytuj | edytuj kod]

Maunder fotografował i mierzył plamy słoneczne, wyznaczał szerokości plam słonecznych, które cyklicznie zmieniają się podczas jedenastu lat. W 1904 roku opublikował wyniki swoich badań w postaci wykresu motylkowego - ang. "butterfly diagram".

Towarzystwa naukowe[edytuj | edytuj kod]

Maunder był jednym z fundatorów British Astronomical Association. Od 1875 roku był członkiem Royal Astronomical Society. Maunder życzył sobie powołania do istnienia stowarzyszenia astronomów otwartego dla osób zainteresowanych astronomią, bez względu na klasę społeczną, w szczególności dla kobiet. Edward Maunder był pierwszym wydawcą Journal of the BAA. Jego starszy brat - Thomas Frid Maunder (1841–1935) był współfundatorem i sekretarzem Stowarzyszenia przez 38 lat.