Edward Mazur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Mazur
Data i miejsce urodzenia 25 października 1946
Lubzina
Zawód, zajęcie przedsiębiorca

Edward Mazur (ur. 25 października 1946 w Lubzinie) – polski przedsiębiorca działający w USA.

Był współzałożycielem spółki Bakoma S.A.

Otrzymał międzynarodową uwagę w marcu 2005 po wydaniu międzynarodowego listu gończego w związku z zabójstwem komendanta głównego Policji Marka Papały (1998). Sąd w Chicago uznał jednak, iż brak jest podstaw by przychylić się do argumentów strony polskiej. W sierpniu 2014 oskarżenie zostało wycofane przez władze Polski[1].

Kariera w USA[edytuj | edytuj kod]

Wyjechał z PRL w latach 60. XX w. Pewien czas spędził w Ameryce Południowej, następnie osiadł w Chicago, gdzie ukończył studia inżynierskie. W 1969 otrzymał obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Działał w środowiskach polonijnych, osiągał sukcesy biznesowe na wysokich stanowiskach menedżerskich, m.in. w firmach United Technologies, AG McKee & Co., spółce Cargill (przetwórstwo rolne), Demarex (amerykańska firma konsultingowa), Stream Communications Inc.

Edward Mazur pełnił funkcję menedżera w korporacji Lockheed Martin. W 1976 roku podpisał kontrakt z Polimexem Cekop, reprezentującym farmaceutyczną firmę Polfa Tarchomin. Umowa obejmowała produkcję antybiotyków najnowszej generacji[2].

Od lat 70. XX w. do początku lat 90. XX w. był tajnym współpracownikiem II Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (kontrwywiad)[3]. Jest ojcem chrzestnym Jacka Sasina[4], wydawcy gazety reklamowej “Dla Ciebie”[5], którego ojcem jest Józef Sasin, były generał SB.

Działalność po 1989[edytuj | edytuj kod]

W 1989 r., razem ze Zbigniewem Komorowskim, założył spóółkę Bakoma (ostatnia sylaba firmy od jego nazwiska), której akcje sprzedał później koncernowi Danone za 130 mln złotych. Był udziałowcem spółki Bioton. Sędzia Andrzej Kryże wymienił nazwisko Mazura w kontekście udziału w aferze FOZZ.

W sierpniu 1991, wspólnie ze spółką Zbigniewa Komorowskiego oraz rosyjską firmą Avtoexport, na eksterytorialnych terenach rosyjskich w Warszawie Mazur założył spóółkę Abexim[6], która do jesieni 2006 roku serwisowała samochody należące do WSI[7]. W 1996 wystąpił o przywrócenie obywatelstwa polskiego, na co przystała kancelaria prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Już jako Polak, lobbował za zakupem przez III RP myśliwców F-16[8].

Po 1990 został „zamrożonym” TW Zarządu Kontrwywiadu UOP, używającym pseudonimów „Szczęśliwy” oraz „Glad”[9]. Jego oficerem prowadzącym był płk Ryszard Bieszyński[10].

Aresztowanie i pobyt w USA[edytuj | edytuj kod]

27 lutego 2002 roku Edward Mazur został zatrzymany do dyspozycji trójmiejskiej prokuratury i przewieziony do Warszawy. W tym samym dniu złożył zażalenie, w którym prosił o poinformowanie o tym zdarzeniu pułkownika Hipolita Starszaka. Ten później szukał Mazurowi adwokata[11]. Mimo zeznań płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego[12] Mazur został zwolniony przed upływem 48 godzin bez przesłuchania oraz postawienia zarzutów. Trzy godziny po opuszczeniu prokuratury, a przed wyjazdem do USA Mazur pojawił się na przyjęciu w restauracji „Belvedere” w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jego organizatorem był m.in. Roman Kurnik i wiceszef UOP Zdzisław Skorża, a wśród gości był szef MSWiA Krzysztof Janik, sekretarz stanu MSWiA Zbigniew Sobotka i inni funkcjonariusze Policji i Ministerstwa Sprawiedliwości. Kilkanaście godzin później wyjechał z kraju[13].

Postanowienie o przedstawieniu zarzutów zostało wydane 25 stycznia 2005 roku. W lutym wydano za nim międzynarodowy list gończy. Poszukiwany przebywał już wówczas na terenie Stanów Zjednoczonych.

Nazwisko Edwarda Mazura przewija się także w kontekście innych głośnych w Polsce spraw – FOZZ (według „Rzeczpospolitej” Mazur miał pośredniczyć w zaciągnięciu przez FOZZ kilkumilionowego kredytu dolarowego w firmie Demarex) oraz prywatyzacji Orlenu (ze względu na znajomość Mazura z przedsiębiorcami byłymi funkcjonariuszami SB Aleksandrem Żaglem i Andrzejem Kuną).

W 2003 roku znalazł się w gronie 25 najbogatszych biznesmenów polonijnych według tygodnika „Wprost” (na pozycji nr 17).

20 października 2006 roku Edward Mazur został zatrzymany przez FBI pod zarzutem zlecenia zabójstwa nadinspektora Policji Marka Papały. W aresztowaniu wzięła udział DEA co wskazywałoby na związek z handlem narkotykami. Łączyć to można z faktem, iż dwie firmy należące do Mazura zarejestrowane są w Panamie[14]. 15 listopada 2006 sąd w Chicago orzekł, że Mazur nie może wyjść z więzienia za wpłaceniem kaucji. Jednym ze świadków obrony Mazura w procesie ekstradycyjnym był jego oficer prowadzący Ryszard Bieszyński. Zeznał on, iż biznesmen jest niewinny. Płk Bieszyński sprawował funkcję dyrektora Zarządu Śledczego UOP, a od 2002 w ABW dyr. Departamentu Postępowań Karnych (kontynuacja ZŚ UOP) prowadził sprawę zabójstwa Papały[15]. 20 lipca 2007 roku sąd w Chicago odrzucił wniosek o ekstradycję Edwarda Mazura.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]