Edward Murphy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Edward Murphy (ur. 11 stycznia 1918 w Strefie Kanału Panamskiego – zm. 17 lipca 1990) – amerykański inżynier lotnictwa prowadzący prace doświadczalne z zakresu symulacji wypadków lotniczych w Holloman Air Force Base w Kalifornii.

Amerykański inżynier lotniczy, pracował nad kluczowymi systemami bezpieczeństwa statków powietrznych. Jego nazwisko znane jest dzięki publikacji Murphy's Law (prawa Murphiego), w której napisał "Wszystko, co może pójść źle, pójdzie źle." Był absolwentem Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point, którą ukończył w 1940 roku. Podczas II wojny światowej służył w basenie Oceanu Spokojnego w Indiach, Chinach i Birmie.

Po zakończeniu działań wojennych w 1947 roku Murphy uczestniczył w pracach United States Air Force Institute of Technology. Pracował nad wyrzutniami rakietowymi (projekt USAF MX981, 1949). Doświadczenia z tych prac doprowadziły go do opublikowania swych wniosków znanych jako Prawo Murphy'ego. Murphy był niezadowolony z powszechnie przyjętej interpretacji jego prawa, jako wnioskowanie o "złośliwości przedmiotów martwych".

Murphy postulował, aby kluczową zasadą projektowania wszelkich działań, było przewidywanie tak wydarzeń jak gdyby w trakcie ich realizacji następował najgorszy z możliwych scenariusz wydarzeń. W 1952 r. odszedł z United States Air Force.

Pracował nad systemami ewakuacji załóg znanych eksperymentalnych statków powietrznych XX wieku – w tym F-4 Phantom II, XB-70 Valkyrie, SR-71 Blackbird, B-1 Lancer, a X-15.

W latach sześćdziesiątych pracował nad problemami bezpieczeństwa i systemami podtrzymywania życia w projekcie Apollo.

Zobacz też[edytuj]