Edward Popielski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Popielski
Pierwsze wystąpienie Głowa Minotaura
Ostatnie wystąpienie Arena szczurów
Twórca Marek Krajewski
Dane biograficzne
Pochodzenie Polak
Data i miejsce urodzenia 4 września 1886
Borysław
Data śmierci 24 marca 1973
Rodzina kuzynka Leokadia Tchorznicka, wnuk Jerzyk
małżeństwo: Stefania Popielska
dzieci: córka Rita, syn nieślubny Wacław Remus,
Inne informacje
Zajęcie policjant

Edward Popielski znany również jako Łyssy (ur. 4 września 1886 w Borysławiu, zm. 24 marca 1973[1] we Wrocławiu)[2] – postać fikcyjna, główny bohater cyklu powieści kryminalnych Marka KrajewskiegoErynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu”, „W otchłani mroku” oraz „Władca liczb”, których akcja toczy się w pierwszej połowie XX wieku we Lwowie i w powojennym Wrocławiu oraz "Arena szczurów" rozgrywająca się w Darłowie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był lwowskim komisarz policji, absolwentem Uniwersytetu Wiedeńskiego na wydziale filologii – lingwistą (znał język hebrajski, język niemiecki, łacinę, grekę), kapitanem 9 dywizji piechoty. Został wzięty do niewoli w Niżnym Nowogrodzie. Był porucznikiem AK o pseudonimie Cyklop. Od 1942 do 1944 był szefem plutonu egzekucyjnego i dowódcą w akcjach odwetowych przeciw ukraińskim faszystom[3]. W 1927–1929 pracował jako prywatny nauczyciel języków obcych (łacina, greka) oraz matematyki, a także jako prywatny detektyw. Zamordował Zdzisława Potoka i Bronisława Woroneckiego-Kulika[4]. W 1956 był pracownikiem kancelarii prawniczej mec. Aleksandra Becka (zajmował się przekupywaniem świadków).

Postać Edwarda Popielskiego pojawia się również w książce „Głowa Minotaura” (w której obok niego pojawia się też Eberhard Mock). Jest chory na padaczkę fotogenną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. według powieści W otchłani mroku umarł najwcześniej w roku 1975
  2. Marek Krajewski: Erynie. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2010.
  3. Marek Krajewski: Rzeki Hadesu: Kraków 2012
  4. Marek Krajewski: Głowa Minotaura: 2008