Edward Quinan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Pellew Quinan
Quinan the Terror[1]
Ilustracja
Edward Quinan
generał porucznik generał porucznik
Data i miejsce urodzenia

9 stycznia 1885
Kalkuta

Data i miejsce śmierci

13 listopada 1960
Londyn

Przebieg służby
Lata służby

19051943

Siły zbrojne

 British Indian Army

Stanowiska

dowódca: 3. batalionu 8 Pułku Punjab (1930–1932), Brygady Razmak, Dystryktu Waziristan, Iraqforce, później 10 Armii (1941–1943), Armii Północno-Zachodniej, Indie (1943)

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Order Imperium Indyjskiego Order Wybitnej Służby (Wielka Brytania) Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (wojskowy)

Edward Pellew Quinan (ur. 9 stycznia 1885, zm. 13 listopada 1960) – brytyjski generał, żołnierz obu wojen świaotwych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Brał udział w I wojnie światowej we Francji i w Mezopotamii. Podczas II wojny światowej Quinan był dowódcą brytyjskich sił w Iraku i to on dowodził brytyjskimi żołnierzami, którzy obalili proniemiecki rząd dyktatora Rashida Ali al-Gajlanisa, który wcześniej przejął władzę w Iraku po zamachu stanu i został zastąpiony przez probrytyjski rząd w 1941 roku po wojnie brytyjsko-irackiej. Quinan wziął także udział w walkach w Syrii i Libanie, gdzie siły Brytyjczyków i Wolnych Francuzów obaliły proniemiecki rząd Vichy w obydwóch państwach. Quinan zaplanował także inwazję na Persję, gdzie szach Reza Pahlawi został obalony i zastąpiony przez swojego syna Mohammeda Reza Pahlawi.

Quinan kontynuował swoją służbę na Bliskim Wschodzie do 1943 roku, kiedy został wycofany do Indii, by przejąć dowództwo nad Armią Północno-Zachodnią. Później w tym samym roku Quinan zaczął poważnie cierpieć na nadciśnienie, którego nabawił się już pod koniec lat 30 XX w. Quinan przeszedł w związku z tym na emeryturę i wrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie żył w spokoju do swojej śmierci w 1960 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nekrolog w The Times, wtorek, 15 listopada 1960 roku.