Edward Sachsen-Weimar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jego Wysokość Książę Edward von Sachsen-Weimar

Wilhelm August Edward von Sachsen-Weimar (ur. 11 października 1823, zm. 16 października 1902 w Londynie) – brytyjski wojskowy niemieckiego pochodzenia.

Syn księcia Karola Bernarda von Sachsen-Weimar (młodszego syna wielkiego księcia sasko-weimarskiego na EisenachKarola Augusta) i księżniczki Idy von Sachsen-Meiningen (córki księcia saskiego na MeiningenJerzego I, siostry królowej Adelajdy, żony Wilhelma IV Hanowerskiego).

Karierę w wojsku brytyjskim rozpoczął w 1841, kiedy to zaciągnął się do 67 regimentu pieszego South Hampshire w stopniu podporucznika. Jego książęce pochodzenie ułatwiało mu karierę w armii. 20 czerwca 1854 otrzymał promocję na majora regimentu Grenadier Guards. Wziął udział w wojnie krymskiej. 5 października 1855 został awansowany do rangi pułkownika. Za postawę na polu bitwy otrzymał również wiele odznaczeń. W ciągu całej swojej kariery wojskowej otrzymał min. Order Świętego Patryka, Krzyż Wielki Orderu Łaźni, Orderu Gwelfów, Orderu Wiktorii oraz Orderu Legii Honorowej.

Po wojnie krymskiej otrzymał awans na stopień generała-majora. Później został kolejno generałem-porucznikiem i generałem-brygadierem, by w końcu, w 1879 został generałem. W 1885 r. został głównodowodzącym wojsk brytyjskich w Irlandii. Na tym stanowisku pozostał do 1890. W tym czasie został też członkiem Irlandzkiej Tajnej Rady. Zwieńczeniem jego kariery wojskowej była promocja do rangi marszałka polnego w 1897.

27 listopada 1851 zawarł morganatyczne małżeństwo z lady Augustą Catherine Gordon-Lennox (14 stycznia 18273 kwietnia 1904), córką Charlesa Gordon-Lennoxa, 5. księcia Richmond i lady Caroline Paget (córki 1. markiza Anglesey). Dzień przez ślubem, wielki książę Saksonii-Weimar-Eisenach Karol Fryderyk nadał jej tytuł hrabiny Dornburg, pod którym to tytułem była znana w kręgach dworskich. Edward i Augusta nie mieli razem dzieci.