Edward Thorndike

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edward Lee Thorndike
Ilustracja
Edward Thorndike (1912)
Data i miejsce urodzenia

31 sierpnia 1874
Williamsburg (Massachusetts)

Data i miejsce śmierci

9 sierpnia 1949
Montrose, hrabstwo Westchester

Zawód, zajęcie

psycholog

Narodowość

amerykańska

Alma Mater

Wesleyan University Uniwersytet Harvarda Uniwersytet Columbia

Uczelnia

Columbia University

Wydział

Teachers College

Edward Lee Thorndike (ur. 31 sierpnia 1874 w Williamsburg Massachusetts, zm. 9 sierpnia 1949 w Montrose, New York) – amerykański psycholog, współtwórca psychologii wychowawczej, prawa efektu, teorii koneksjonizmu.

Był pierwszym badaczem, który podjął eksperymentalne badania laboratoryjne nad zachowaniem zwierząt. Otrzymał honorowe stypendium wielu uniwersytetów, był członkiem National Academy of Sciences, przewodniczącym American Psychological Association oraz American Association for the Advancement of Science.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Thorndike zajmował się odruchami instrumentalnymi. Przyjął, że zwierzę (także człowiek) znajdujące się w odpowiednim stanie motywacyjnym może nauczyć się reakcji ruchowej lub złożonego aktu zachowania (wykształcić odruch warunkowy typu instrumentalnego).

Bodziec obojętny (ruch ręką lub komenda głosowa) → reakcja (podanie łapy) → wzmocnienie (kawałek mięsa). W tym wypadku pies uczy się (podlega warunkowaniu), kojarząc w czasie bodziec obojętny ze swoją konkretną reakcją (ważny jest poziom motywacji).

Najbardziej znaną teorią Thorndike'a jest tzw. prawo efektu (ang. law of effect) - reakcja, która spowodowała satysfakcjonujący rezultat, w danej sytuacji, będzie z większym prawdopodobieństwem powtarzana w przyszłości; natomiast reakcja, która spowodowała niesatysfakcjonujący rezultat, będzie z większym prawdopodobieństwem niepowtarzana w przyszłości. Prawo to dotyczy wszystkich zwierząt (również ludzi).

W 1898 rozpoczął nauczanie psychologii w college'u dla kobiet na Western Reserve University w Cleveland, Ohio; w 1899, na skutek rekomendacji W. Jamesa, został wykładowcą psychologii w Teachers College, Columbia University, tytuł profesora psychologii wychowania i nauczania otrzymał w 1904, w 1922 dodatkowo pełnił obowiązki dyrektora sekcji psychologii w Institute od Educational Research; na emeryturę przeszedł w 1940, nie zaprzestając działalności pisarskiej, w 1949 opublikował Selected Writings From a Connectionist's Psychology.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem ponad 500 opublikowanych prac. Wyróżniane są m.in.:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Search results for 'au:Lorge, Irving, 1905-1961. [w:] Katalog OCLC WorldCat [on-line]. [dostęp 2018-07-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]