Edward Young

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Young
Okładka książki Myśli nocne

Edward Young (ur. 3 lipca 1683 w Upham, zm. 5 kwietnia 1765 w Welwyn) – angielski poeta, prekursor romantyzmu. Był pierwszym twórcą, który zdefiniował znaczenie dramatów Szekspira dla światopoglądu rodzącego się romantyzmu[1].

Autor słynnego poematu sentymentalnego o życiu, śmierci i nieśmiertelności The Complaint, or Night Thoughts on Life, Death, and Immortality (1742–1745) ilustrowanego przez Williama Blake'a. Poemat doczekał się licznych przekładów i był często naśladowany przez późniejszych twórców europejskich[2].

Poetyka Younga korzystała często z cmentarnych, upiornych pejzaży, nastroju tajemniczości i grozy. Poeta nie zdobył przez to uznania za życia, które przypadło na czasy świetności epoki Oświecenia w Anglii. Jego talent dostrzegł jednak w tamtym czasie Aleksander Pope. Współcześnie wielu krytyków niemieckich porównuje znaczenie Younga dla poezji angielskiej XVIII wieku do znaczenia twórczości Johna Miltona dla epoki średniowiecza w Anglii.

Z innych utworów Younga najważniejsze to: satyra The Universal Passion (1726), list On Original Composition (1759, nowe wyd. 1918).


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Choć przywołanie nazwiska Szekspira posłużyło poecie głównie jako obrona jego własnych dzieł, odrzucanych przez klasycystycznych krytyków (por. Wł. Szturc, Dramat romantyczny, Kraków 1999)
  2. Marian Szyjkowski, Edwarda Younga „Myśli nocne” w poezji polskiej, 1916.