Edward Zorinsky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Zorinsky
1985 p78 Edward Zorinsky.jpg
Data i miejsce urodzenia 11 listopada 1928
Omaha
Data i miejsce śmierci 6 marca 1987
Omaha
Senator USA ze stanu Nebraska (1. klasy)
Okres od 28 grudnia 1976
do 6 marca 1987
Poprzednik Roman Hruska
Następca David Karnes

Edward F. Zorinsky (urodzony 11 listopada 1928, zmarły 6 marca 1987) – amerykański polityk pochodzenia żydowskiego ze stanu Nebraska.

Urodzony w największym mieście Nebraski, Omaha, Zorinsky uczęszczał na University of Minnesota, Creighton University, oraz University of Nebraska. W latach 1950-1973 pracował w handlu tytoniem i słodyczami. W roku 1973, jako członek Partii Republikańskiej został wybrany burmistrzem Omaha.

Jednakże w roku 1976 przystąpił do konkurencyjnej Partii Demokratycznej, aby zostać mianowanym senatorem po przejściu na emeryturę zajmującego dotychczas ten fotel Romana L. Hruski, republikanina.

Jako senator był politykiem umiarkowanego skrzydła demokratów, którego nie zaliczano do liberałów. Czasami głosował wraz z dawnymi kolegami, republikanami. Myślano nawet w pewnym momencie, że przyłączy się do nich ponownie, ale ten został w obecnej swej partii.

Zorinsky został wybrany na własną kadencję. Urząd senatora Stanów Zjednoczonych piastował do roku 1987, kiedy to zmarł w wyniku ataku serca, jakiego doznał podczas przyjęcia w Omaha Press Club

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)