Edwulf z Nortumbrii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy władcy Nortumbrii na przełomie 705 i 706 roku. Zobacz też: artykuły o innych postaciach noszących to imię.
Edwulf z Nortumbrii
król Nortumbrii
'
Okres panowania od 705
do 706
Poprzednik Aldfrith
Następca Osred
Dane biograficzne
Urodziny VII wiek
Śmierć VIII wiek
Dzieci Eanwine z Nortumbrii

Edwulf z Nortumbrii, Eadwlf, Eadwulf, Etulb mac Ecuilb (żył na przełomie VII i VIII wieku) - władca anglosaskiego królestwa Nortumbrii w latach 705-706.

Nieznane jest pochodzenie Edwulfa, nie wiadomo również, czy pochodził z dynastii bernickiej, wywodzącej się od Idy[1]. Być może był członkiem konkurencyjnej linii rodu królewskiego[2], ale jest równie prawdopodobne, że był synem króla Deiry Etelwolda[3]. Dlatego też uważany jest za uzurpatora.

Edwulf zasiadł na tronie w grudniu 705 roku, po śmierci króla Aldfritha[1]. Aldfith miał wprawdzie syna i następcę, Osreda, ale w momencie śmierci ojca był on jeszcze za młody na objęcie rządów[2][3]. Był jednak jedynym męskim potomkiem rodu królewskiego zdolnym wówczas do objęcia władzy, gdyż jego starsi krewni zginęli w bitwach lub waśniach wewnętrznych[2]

Nieznane są okoliczności, w jakich władza przeszła w ręce Edwulfa, wydaje się jednak, że udało się to dzięki poparciu wpływowego ealdormana Bertfryta (Beorhtfrith). Kiedy jednak nowy król sprzeciwił się ostatniej woli Aldfitha i nie zgodził się na powrót biskupa Wilfryda z wygnania (zagroził mu wręcz śmiercią, jeśli wróci do Nortumbrii[1]), Bertfryt zmienił front i na przełomie lutego i marca 706 roku oblegał Edwulfa w twierdzy Bamburgh i pokonał go, zdobywając tron dla młodocianego Osreda[1][3].

Nieznane są dalsze losy uzurpatora Edwulfa. Z analiz historyków wynika, że prawdopodobnie został wygnany do Dalriady lub Piktów. O jego śmierci wspomina celtycka kronika The Annals of Ulster, datując ją na rok 717[4]. Wiadomo, że syn Edwulfa, Eanwine (Earnwine), został zabity na rozkaz króla Edberta w 740 roku[5]. Z kolei jego późniejsi potomkowie Eardwulf i Eanred zasiadali na tronie Nortumbrii.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Colgrave, s. 129
  2. 2,0 2,1 2,2 Yorke, s.125
  3. 3,0 3,1 3,2 Williams, s.116
  4. "Annals of Ulster, A.D. 717
  5. Kirby, s. 121

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Aldfrith z Nortumbrii
Flag of Northumbria.svg król Nortumbrii
705 - 706
Flag of Northumbria.svg Następca
Osred I z Nortumbrii