Eero Lehtonen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eero Lehtonen
Eero Lehtonen c1920.jpg
Data i miejsce urodzenia 21 kwietnia 1898
Mikkeli
Data i miejsce śmierci 9 listopada 1959
Helsinki
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Finlandia
Igrzyska olimpijskie
Złoto
Antwerpia 1920 lekkoatletyka
(pięciobój)
Złoto
Paryż 1924 lekkoatletyka
(pięciobój)

Eero Reino Lehtonen (ur. 21 kwietnia 1898 w Mikkeli, zm. 9 listopada 1959 w Helsinkach) – fiński lekkoatleta, dwukrotny mistrz olimpijski w pięcioboju lekkoatletycznym.

Na igrzyskach olimpijskich w 1920 w Antwerpii Lehtonen zdecydowanie zwyciężył w pięcioboju lekkoatletycznym (na który składały się skok w dal, rzut dyskiem, bieg na 200 m, rzut oszczepem oraz bieg na 1500 m). Na tych samych igrzyskach zajął 16 miejsce w eliminacjach skoku w dal i nie dostał się do finału. Startował także w dziesięcioboju, ale go nie ukończył.

Na igrzyskach olimpijskich w 1924 w Paryżu obronił tytuł mistrzowski w pięcioboju, ale przyszło mu to z trudnością. W pierwszej konkurencji, skoku w dal, Amerykanin Robert LeGendre ustanowił rekord świata wynikiem 7,76 m. Po czterech konkurencjach Lehtonen miał tylko 1 punkt przewagi nad Węgrem Elemérem Somfay'em (w pięcioboju każdy punkt był przyznawany za miejsce w danej konkurencji; zwyciężał zawodnik z najmniejszą łączną liczbą punktów). Gdyby Somfay wygrał bieg na 1500 m, zostałby mistrzem olimpijskim. Tę konkurencję wygrał jednak Lehtonen przed Somfay'em i w ten sposób ponownie zdobył złoty medal. Gdyby stosowano punktację dziesięciobojową, mistrzem byłby LeGendre. Lehtonen startował na tych igrzyskach również w sztafecie 4 x 400 m, która odpadła w eliminacjach.

Pięciobój nie był przewidziany w programie następnych igrzysk olimpijskich w 1928 w Amsterdamie, co skłoniło Lehtonena do zakończenia kariery sportowej. Oprócz sukcesów olimpijskich był także mistrzem Finlandii w skoku w dal w 1920.

W 1984 odsłonięto brązowy posąg Lehtonena w parku w jego rodzinnym mieście – Mikkeli.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]