Efekt św. Mateusza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Efekt św. Mateusza – ogólna zasada socjologiczna o ubożeniu osób biednych i bogaceniu się bogatych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Termin został spopularyzowany przez socjologa Roberta Mertona i nazwany imieniem ewangelisty Mateusza, z którego księgi pochodzi cytat[1]:

Albowiem wszelkiemu mającemu będzie dano, i obfitować będzie, a temu, który nie ma, i to, co się zda mieć, będzie wzięto od niego.

W naukach technicznych jego bardziej formalnym odpowiednikiem jest wiązanie preferencyjne opisujące np. rozkład prawdopodobieństwa powstania nowego połączenia w sieciach bezskalowych.

Efekt św. Mateusza ujawnia się również w innych dziedzinach życia. Poza dosłownym znaczeniem dotyczącym bogactwa materialnego termin ten jest także stosowany w przenośni, np.:

  • w edukacji – uczniowie i studenci zamożniejsi trafiają często do lepszych szkół i uczelni, dzięki czemu stają się lepiej wykształceni niż ich ubożsi koledzy. Keith Stanovich wskazał, że efekt Mateusza można powiązać z nauką czytania i wpływem braku tych umiejętności na osiągnięcia szkolne uczniów[2].
  • w nauce – naukowcy cieszący się większym uznaniem w środowisku mają łatwiejszy dostęp do funduszy i innych środków niezbędnych do rozwoju, dzięki czemu efekty ich badań ujawniają się lepiej i szybciej[1],
  • w politologii – partia zdobywająca większość głosów podczas wyborów w skali całego kraju lub okręgu, otrzymuje nieproporcjonalnie dużą liczbę mandatów, pomimo że procent poparcia dla konkurujących partii przed wyborami jest zbliżony[3].

Efekt odnosić się może także do wpływów, popularności, atrakcyjności itd.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Robert K. Merton, The Matthew Effect in Science. The reward and communication systems of science are considered., „Science” (159(3810)), 5 stycznia 1968, s. 56-63 (ang.).
  2. Jason Ward, The Matthew Effect And Why Reading Is Crucial For Children, Medium, 20 września 2020 [dostęp 2021-01-16] (ang.).
  3. Marek Chmaj, Wiesław Skrzydło: System wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: LEX Wolters Kluwer, © 2011, s. 73, seria: Seria akademicka. ISBN 978-83-264-3027-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]