Efekt CNN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Efekt CNN (ang. CNN effect) – wpływ relacji medialnych transmitowanych w czasie rzeczywistym na działania dyplomatyczne i politykę zagraniczną państw. Efekt CNN jest pojęciem wykorzystywanym w odniesieniu do problematyki poparcia społeczeństw oraz decyzyjności rządów państw w przypadku konfliktów zbrojnych.

Pojęcie efektu CNN odnosiło się pierwotnie do jednego z największych na świecie całodobowych kanałów informacyjnych – Cable News Network (CNN). Zakłada, że jego rozwój miał zasadniczy wpływ na prowadzenie polityki zagranicznej państw w okresie zimnej wojny oraz w świecie pozimnowojennym. Jednym z pierwszych badaczy, który opisał to zjawisko, był Steven Livingston. W efekcie prowadzonych badań wyodrębnił trzy główne aspekty mieszczące się w szerokiej perspektywie efektu CNN:

  1. określa zasady teorii porządku dziennego
  2. może stanowić przeszkodę w osiągnięciu pożądanych celów politycznych
  3. może stanowić czynnik przyspieszający podejmowanie decyzji politycznych[1]

Zmodyfikowaną definicję zjawiska podał w efekcie swoich badań Piers Robinson. Wykorzystując problematykę kryzysów doszedł do wniosku, że efekt CNN jest to wpływ przekazu medialnego (telewizji informacyjnych i gazet) opisującego kryzys humanitarny na politykę państw Zachodu względem tego kryzysu[2].

Efektem CNN nazywa się obecnie zjawiska wchodzące w skład szerokiej gamy zagadnień dotyczących przenikania świata mediów i polityki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Steven Livingston, Clarifying the CNN Effect: An Examination of Media Effects According to Type of Military Intervention, „Research Paper R-18”, Shorenstein Center on Media, Politics and Public Policy, 1997.
  2. Piers Robinson, The CNN Effect: the myth of news, foreign policy and intervention, Routledge, 2003, s. 2.