Efekt Lucyfera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Efekt Lucyfera – termin wprowadzony przez Philipa Zimbardo. Określa on przemianę charakteru człowieka z dobrego na zły, jedynie z powodu środowiska, w jakim się znajduje. Termin określa się też mianem przemiany z anioła w diabła.

Jako przykład występowania Efektu Lucyfera przytacza się sławny eksperyment więzienny przeprowadzony przez samego Zimbardo. Źródłem terminu Efekt Lucyfera jest taki właśnie tytuł książki Zimbardo (w Polsce wydanej przez PWN pod redakcją naukową prof. Marii Materskiej), w której autor podaje jako prawidłowość, że każdy człowiek w odpowiednich dla takiego zachowania warunkach może przeobrazić się w oprawcę albo w bezwolną ofiarę bezprawnych represji, a nawet tortur. Jako ilustrację tezy o przemienianiu się w sprzyjających do tego okolicznościach skądinąd normalnych ludzi, w pełnych wyrafinowanego okrucieństwa oprawców, przy milczącej aprobacie ich przełożonych wszystkich szczebli, podaje Zimbardo w swojej książce działania amerykańskich żołnierzy znęcających się nad osadzonymi Irakijczykami w więzieniu Abu Ghraib pod Bagdadem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Efekt Lucyfera Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?, Philip G. Zimbardo, redakcja naukowa: Maria Materska, tłumaczenie: Anna Cybulko, Joanna Kowalczewska, Józef Radzicki, Marcin Zieliński, wyd PWN 2008
  • Focus nr 161 luty 2009