Efekt Mozarta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Efekt Mozarta - nieznaczna poprawa zdolności przestrzennych i inteligencji ogólnej wywołana słuchaniem utworów muzyki barokowej i klasycznej, zwłaszcza Wolfganga Amadeusza Mozarta. Efekt jest znikomo mały, daje poprawę współczynnika inteligencji niższą niż 2 punkty i krótkotrwały, po najwyżej godzinie spada do zera[1].

Znaczenie efektu Mozarta często jest przeceniane w świadomości społecznej, zwłaszcza wpływ na rozwój inteligencji u niemowląt, który nie został potwierdzony badaniami. Muzyka klasyczna może powodować krótkotrwałe pobudzenie wzmagając czujność, co prawdopodobnie wpływa na poprawę wyników w zadaniach wymagających wysiłku umysłowego, jednakże w podobny sposób działa wiele innych prozaicznych środków.

Niektóre utwory muzyczne, zwłaszcza zawierające dużo fraz largo utwory barokowe, sprzyjają obniżeniu tętna i wejściu w stan relaksacji, w którym poprawiają się niektóre możliwości pamięci[2]. Również w tym kontekście można mówić o efekcie Mozarta, jednak podobnie ten stan jest krótkotrwały i relatywnie niewielki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lilienfeld i Scott, 2011
  2. Łozanow, 1977

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Scott O. Lilienfeld, Steven Jay Lynn: 50 wielkich mitów psychologii popularnej. Warszawa: Wydawnictwo CiS, 2011, s. 87-92. ISBN 978-83-61710-03-5.
  • Georgi Łozanow: Suggestology and Outlines of Suggestopedy. New York: OA., 1977.