Efekt Schüfftana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ilustracja pokazująca ustawienie kamery i lustra w efekcie Schüfftana

Efekt Schüfftanaefekt specjalny stosowany w produkcji filmowej, trik scenograficzny stosowany w celu dogrania do kadru przedmiotów (np. miniatur budynków). Efekt Schüfftana polega na ustawieniu pod kątem 90° do obiektywu kamery obiektu, który ma być filmowany, i pod kątem 45° lustra. Następnie z lustra usuwa się powłokę odblaskową w tym miejscu, które ma nie odbijać przedmiotów zamocowanych nad kamerą − na tym fragmencie ekranu widoczne będzie to, co dzieje się za lustrem[1][2].

Nazwa efektu Schüfftana pochodzi od nazwiska wrocławskiego operatora filmowego Eugena Schüfftana, który wykorzystał go po raz pierwszy przy kręceniu filmu Metropolis[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jacek Szczerba. Tajemnice efektów specjalnych. „Ale Historia”. 52/2015 (206), s. 14-15, 2015-12-28. Agora SA. (pol.). 
  2. 4. Efekty specjalne i wizualne. W: Małgorzata Czulak, Sławomir Herma: Ewolucja technik animacji – od pierwszych projekcji po fotorealistyczne efekty specjalne. Katedra Inżynierii Produkcji Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, s. 37. [dostęp 2016-02-16].