Efekt Streisand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fotografia wybrzeża, na której widać dom Streisand.

Efekt Streisand – rodzaj internetowego zjawiska, w którym na skutek prób cenzurowania lub usuwania pewnych informacji (plików, zdjęć czy nawet całych stron internetowych) dochodzi w krótkim czasie do rozpowszechnienia ich wśród jak najszerszej grupy odbiorców, np. poprzez stosowanie tzw. mirrorów bądź poprzez sieci peer-to-peer.

Rozgłos towarzyszący poszukiwaniu takiej, choćby błahej, informacji wpływa na wrażenie zwiększania się jej „wartości” dla potencjalnych odbiorców, co w efekcie przekłada się na wzrost jej popularności – każdy chce mieć udział w sprawie, przy okazji sprawdzając, co takiego jest przedmiotem sporów.

W Polsce znanym przykładem efektu Streisand była sytuacja po publikacji w Internecie w lutym 2009 r. filmu z rozmową Kamila Durczoka, w którym prezenter Faktów TVN używa wulgarnych słów. Telewizja TVN bezskutecznie próbowała zabronić rozpowszechniania nagrania, powołując się na prawa autorskie[1].

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa tego zjawiska wiąże się ze sprawą z 2003, kiedy Barbra Streisand pozwała o naruszenie prywatności fotografa Kennetha Adelmana za umieszczenie zdjęcia lotniczego jej domu w publicznie wystawionej kolekcji, za co zażądała 50 milionów dolarów odszkodowania[2]. Kolekcję Adelmana stanowiło 12 tysięcy zdjęć wybrzeża Kalifornii, które miały dokumentować jego postępującą erozję. W związku z nagłośnieniem sprawy przez samą Streisand zdjęcie stało się bardzo popularne wśród internautów.

Przypisy

  1. Durczok klnie – wideo wyciekło z TVN. Burza w sieci. gazeta.pl, 14 lutego 2009. [dostęp 28 listopada 2009].
  2. The Streisand Effect (ang.). 5 listopada 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]