Efekt Stroopa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Demonstracja efektu

Zadanie: Tak szybko, jak potrafisz, powiedz nazwy kolorów, w jakich wyświetlone są wyrazy, które widzisz (nie czytaj wyrazów – mów tylko nazwy kolorów):


zielony czerwony niebieski
żółty niebieski żółty


zielony czerwony niebieski
żółty niebieski żółty


Drugi zestaw kolorów przedstawisz nieco wolniej – na tym polega efekt Stroopa

W psychologii efekt Stroopa/efekt Jaenscha jest demonstracją czasu reakcji na zadanie. Przykładem jest określanie koloru tekstu. Gdy kolor tekstu i tekst nie są zgodne (np. słowo „zielony” wydrukowane niebieską czcionką, lub „czerwony” wydrukowane na zielono) człowiek poproszony o określenie koloru tekstu zrobi to wolniej i z większym prawdopodobieństwem błędu, niż gdyby tekst i jego kolor były zgodne (np. słowo „żółty” wydrukowane żółtą czcionką).

Efekt ten został odkryty przez amerykańskiego psychologa Johna Ridleya Stroopa w 1935[1]. Publikacja Stroopa jest jedną z najczęściej cytowanych prac z dziedziny psychologii doświadczalnej.

Innym zadaniem potwierdzającym istnienie efektu Stroopa jest porównywanie fizycznej wielkości dwóch liczb jednocyfrowych, różniących się również swoją wielkością liczbową – efekt ten nosi wtedy nazwę efektu zgodności wielkości lub efektu interferencji liczbowo-wielkościowej[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stroop, John Ridley (1935). Studies of interference in serial verbal reactions Journal of Experimental Psychology.
  2. K. Landerl, L. Kaufmann, Dyskalkulia, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2015, ISBN 978-83-7744-098-8, s. 38-39