Przejdź do zawartości

Efekt kobry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Efekt kobry występuje, gdy podjęte w danym celu działania powodują efekt odwrotny do zamierzonego[1][2][3].

Kobra indyjska

Termin ten jest używany w polityce gospodarczej, aby zilustrować sytuację, gdy akcje podjęte w celu rozwiązania konkretnego problemu gospodarczego nie były adekwatne do zaistniałego problemu i nie dość, że go nie rozwiązują, to pogarszają stan rzeczy[4][3]. Zwrot "efekt kobry" po raz pierwszy w literaturze pojawił się w książce pod tym samym tytułem[5] autorstwa Horsta Sieberta – niemieckiego ekonomisty, byłego członka Niemieckiej Rady Ekspertów Ekonomicznych – idea ta została wspomniana m.in. w opracowaniu na temat działań w rosyjskiej polityce gospodarczej[4].

Geneza

[edytuj | edytuj kod]

Termin "efekt kobry" odnosi się do okresu rządów Wielkiej Brytanii w Indiach, gdy prowincja Delhi została dotknięta poważną plagą kobr. Węże te rozmnożyły się do tego stopnia, że można je było spotkać na ulicach, targach a nawet w domach. Władze brytyjskie zdecydowały się wyznaczyć nagrodę pieniężną za każdą przyniesioną głowę kobry. Początkowo przynosiło to oczekiwany skutek i populacja kobr znacznie spadła, jednak przedsiębiorczy ludzie zajęli się hodowlą gadów dla nagrody. Kiedy władze zauważyły ten proceder, skasowały nagrodę, a wtedy hodowcy wypuścili swoje kobry – i tak węże ponownie pojawiły się wszędzie, w większej niż przedtem ilości. Działania mające na celu zlikwidowanie problemu, tylko go zaostrzyły[1][2][4][3][5][6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Markus Reymann: The Cobra Effect. [dostęp 2009-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-08)]. (ang.)
  2. a b Leslie H. Brickman: Preparing the 21st Century Church. Xulon Press, 2002, s. 326. ISBN 1-59160-167-3. (ang.)
  3. a b c Horst Siebert: The Cobra Effect.. St.-Petersburg University of Economy and Finance, 2003, s. 41. (ang.)
  4. a b c Evgeny Yasin, Andrey Yakovlev: Competitiveness and modernisation of Russian economy: Launch of the project. [dostęp 2009-12-15]. (ang.)
  5. a b Der Kobra-Effekt. Wie man Irrwege der Wirtschaftspolitik vermeidet.. Amazon. [dostęp 2009-12-15]. (niem.).
  6. Christian Schwartz: NCD Implementation Guide. Carol Stream Church Smart Resources, 1996, s. 126. Cytowany w książce Brickmana, strona 326.