Egady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Idioma-bot (dyskusja | edycje) o 18:49, 2 mar 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Wysp Egadzkich

Egady, Wyspy Egadzkie (wł. Isole Egadi, łac. Aegates Insulae) - grupa wysp na Morzu Śródziemnym, położona na zachód od północno-zachodniego wybrzeża Sycylii, na wysokości miasta Trapani. Wyspy należą do Włoch.

Wyspy zajmują powierzchnię 37,45 km². Największą z nich jest Favignana (łac. Aegusa), inne większe wyspy to Levanzo (Phorbantia) i Marettimo (Iera Nesos). Wyspy są górzyste z najwyższym szczytem sięgającym 686 m n.p.m. na wyspie Marettimo. Na wyspie rozwinęły się zjawiska krasowe. W 1987 wyspę zamieszkiwało około 5 tys. osób. Głównym zatrudnieniem mieszkańców wysp jest rybołówstwo, głównie połów tuńczyków.

Plik:Erice-bjs-6.jpg
Widok na wyspy Favignana i Marettimo z miasta Trapani na Sycylii

Wyspy są zasiedlone prawdopodobnie od paleolitu, o czym świadczą malowidła naskalne z grot na wyspach Favigana i Levanzo. W starożytności wyspy znane były z bitwy morskiej z 241 p.n.e. podczas pierwszej wojny punickiej, w której flota kartagińska została pokonana przez Rzymian.