Egilsstaðir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Egilsstaðir
ilustracja
Państwo  Islandia
Kod pocztowy 700
Położenie na mapie Islandii
Mapa lokalizacyjna Islandii
Egilsstaðir
Egilsstaðir
Ziemia65°17′N 14°23′W/65,283333 -14,383333
Strona internetowa
Lokalizacja Egilsstaðir

Egilsstaðirmiasto we wschodniej części Islandii położone na brzegach Lagarfljót, około 2100 mieszkańców (2004). Zostało założone pod koniec XIX w. i jest stolicą Wschodniej Islandii.

W Egilsstaðir rozwinięte jest rolnictwo, przemysł, turystyka oraz bardzo dobrze sieć handlowa. Funkcjonują liczne szkoły m.in. szkoła podstawowa, średnia, wyższa, muzyczna i pielęgniarska. Infrastruktura sportowa jest dobrze rozbudowana (duży basen, pole golfowe i inne obiekty). Kulturalne życie w mieście reprezentowane jest przez klub jazzowy, teatralny, studio operowe, miejski chór oraz muzeum. Miasto stanowi usługowe i komunikacyjne centrum wschodniej części Islandii. Rozwinięty jest transport autobusowy a także znajduje się lotnisko obsługujące loty krajowe i będące lotniskiem zastępczym dla lotów zagranicznych.

Pod względem turystycznym miasto ma rozwiniętą bazę noclegową: funkcjonuje hotel o wysokiej klasie, domki letniskowe oraz dostępna jest agroturystyka. Dużą atrakcją jest jezioro Lagarfljót, którego wody, poprzez rzekę Lagarfljót wpadają do szerokiej zatoki Héraðsflói. Legenda głosi że w jeziorze Lögurinn żyje potwór, siostra słynnego potwora z Loch Ness. W wielu rzekach w okolicy można łowić ryby, łososie i pstrągi. Dlatego też Egilsstaðir często odwiedzane jest przez turystów.

Ponadto w Egilsstaðir warto zobaczyć szary górujący nad miastem kościół oraz Muzeum Minjasafb Austurlands, w którym znajdują się zbiory dotyczące historii Fiordów Wschodnich od czasów osadnictwa po dziś dzień.

Siostrzaną miejscowością Egilsstaðir jest Fellabær, położone po drugiej stronie jeziora Lagarfljót.