Przejdź do zawartości

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe (tzw. nowy egzamin zawodowy) – zewnętrzny egzamin państwowy przeprowadzany w Polsce od 2004 r. przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, pod nadzorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, techników i szkół policealnych. Przeprowadzany jest również wśród osób, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy lub jako egzamin eksternistyczny dla osób, które co najmniej dwa lata kształciły się lub pracowały w zawodzie, w którym wyodrębniono daną kwalifikację[1]. Został wprowadzony w ramach reformy edukacji zapoczątkowanej w 1999 roku. Zastąpił wówczas dotychczasowy egzamin z nauki zawodu i egzamin z przygotowania zawodowego.

Egzamin zawodowy składa się z dwóch etapów: pisemnego (który składa się z dwóch części) oraz praktycznego. Etap pisemny przeprowadzany jest w szkole, którą ukończył zdający. Ma formę testu i składa się z dwóch części, podczas których zdający rozwiązuje:

  • w części I – zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności właściwe dla kwalifikacji w danym zawodzie
  • w części II (dawniej) – zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności związane z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą.

Etap praktyczny egzaminu przeprowadzany w ośrodku egzaminacyjnym polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego, sprawdzającego praktyczne umiejętności z zakresu kwalifikacji w danym zawodzie.

Podstawą zdania egzaminu jest otrzymanie:

  • z etapu pisemnego
    • z części pierwszej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania
    • z części drugiej (dawniej) – co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania
  • z etapu praktycznego – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.

Absolwent, który zdał egzamin otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Na wniosek absolwenta, do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dołącza się EuropassSuplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe.

Ta forma egzaminu obowiązywała po raz ostatni w czerwcu 2016r. dla osób, które po raz ostatni mogły poprawiać ten egzamin w takiej formie.

Obecnie egzamin zawodowy występuje w dwóch wersjach:

Egzamin zawodowy formuła 2012

Egzamin zawodowy formuła 2017.

1 września 2019 r. egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe został zastąpiony egzaminem zawodowym[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O egzaminie. cke.edu.pl. [dostęp 2014-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-18)].
  2. Dz.U. z 2018 r. poz. 2245

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]