Egzosfera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Atmosfera ziemska

Egzosfera - zewnętrzna warstwa atmosfery Ziemi. Egzosfera zwana jest inaczej sferą rozpraszania, sferą dyssypacji. Dolna granica egzosfery rozpoczyna się powyżej 500-600 km, natomiast jej zewnętrzna, górna granica jest określona na około 10 000 km[1]. Stanowi płynną strefę przejściową między atmosferą a otwartą przestrzenią kosmiczną.

Gazy tworzące egzosferę są rozrzedzone do tego stopnia, że ich poruszające się z dużymi prędkościami pojedyncze cząsteczki nie zderzają się ze sobą. Skutkiem tego jest uwalnianie się pojedynczych cząstek (szczególnie wodoru i helu) i ich ucieczka w przestrzeń międzyplanetarną, a także brak zjawiska fali dźwiękowej.

Temperatura[edytuj | edytuj kod]

Temperatura w egzosferze wynosi średnio ok. 1200 °C. Pojęcie temperatury można jednak odnosić do tej warstwy atmosfery jedynie w ograniczonym zakresie. Ponieważ jest ona niemal próżnią, nie zachodzi tu transport energii cieplnej poprzez przewodnictwo, ani tym bardziej przez konwekcję. W takim przypadku klasyczne pojęcie temperatury jako średniej energii kinetycznej cząstek staje się niepraktyczne - cząstki gazów w egzosferze mogą mieć bardzo duże energie (być "gorące"), jednak z powodu ich małej liczby nie rozgrzeją ciała przebywającego w egzosferze. Głównym czynnikiem decydującym o temperaturze ciała w egzosferze jest więc promieniowanie słoneczne i zacienienie[2].

Przypisy

  1. The Layers of Earth's Atmosphere (ang.). JPL. [dostęp 2014-01-31].
  2. Randy Russell: Temperature in the Exosphere (ang.). National Earth Science Teachers Association, 2009-04-06. [dostęp 2014-01-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Exosphere (ang.). W: Encyclopedia Britannica [on-line]. [dostęp 2014-04-29].